ЛШ: Се враќаат Атман и Горпишин, Вардар без Горбок против Кјелце!

Денеска од 17.30 часот македонскиот и европски шампион ќе води важна битка во зацврстувањето на втората позиција на табелата во групата „Б“, Вардар ќе ги одмери силите против незгодниот состав од Полска, Кјелце.

Во редовите на Кјелце настапуваат двајца поранешни играчи на Вардар, а како што и најави и верната навивачка група „Комити“, денешниот ден ќе биде посебен за хрватскиот плејмејкер Игор Карачиќ.

Тренерот на Вардарци, Едуард Кокшаров, како што и самиот најави составот до последен момент пред мечот ќе се крои, а во него се враќаат Атман и Горпишин.

Поради повреда ќе отсуствува Горбок (повикан е Кукуловски), а повторно ќе се има на располагање тројца голмани, покрај Гедбан и Кугис, тука ќе биде уште и младиот талентиран Кизиќ кој го привлече вниманието (и на ЕХФ) со своите клучни одбрани во триумфот над Мешков Брест.

Прочитајте и...  Изборите на ЕХФ не можат без ракометари на Вардар, Дибиров номиниран за тимот на сезоната

Составот на Вардар за денешниот натпревар против Кјелце: Гедбан, Кугис, Кизиќ, Атман, Чупиќ, Дибиров, Димитриоски, Дисингер, Горпишин, Калараш, Кристопанс, Кукуловски, Шишкарев, Сикошек Пелко, Скубе, Стоилов.

Лига на шампиони, 7. коло

Група „Б“

Сабота: Вардар-Кјелце (17.30 часот), Мешков Брест-Веспрем (19.30 часот)
Недела: Мотор Запорожје-Монпелје (18.00 часот), Кил-Порто (19.00 часот)

Табела:

1.Кил 11 бодови
2.Вардар 8
3.Кјелце 7
4.Монпелје 7
5.Веспрем 6
6.Порто 6
7.Мешков Брест 2
8.Мотор Запорожје 1

Прочитај повеќе

Изненадување за Пандев, специјален шампионски прстен од Интер (ФОТО)

Слободен печат

НБА играч шокиран од несериозноста на луѓето: Вие сте идиоти (ВИДЕО)

Слободен печат

Иџе „брмчеше “ по скопските улици за лекарите, полицајците, пожарникарите… (ВИДЕО)

Слободен печат

Германските бараат фудбалска револуција, сакаат селари кап

Слободен печат

Размислуваше за пензија, а сега е пред трансфер во Манчестер јунајтед

Слободен печат

Изборите на ЕХФ не можат без ракометари на Вардар, Дибиров номиниран за тимот на сезоната

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На Дел Потро не може да крене глава од проблеми: Убавата Софија се раздели со Аргентинецот (ФОТО)

Слободен печат

Баркли открива: Играв пијан на НБА натпревар и не се сеќавам на резултатот

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Рома почина од срцев удар

Слободен печат

Првиот македонски спортист кој беше позитивен на корона, експресно се излечи

Слободен печат

Тениски спектакл во Белград, Ѓоковиќ го најави доаѓањето и на Зверев

Слободен печат

Крај на кариерата на Ибрахимовиќ?

Слободен печат