Ликер од аронија: Ги уништува инфекциите и го забавува стареењето

Аронијата е многу лековито растение и токму поради тоа лекарите и нутриционистите постојано ги советуваат луѓето почесто да го јадат.

Првите плодови аронија во Европа пристигнале од Северна Америка каде што за првпат почнало да се одгледува. Во составот на аронијата има поголема количина минерали, кои помагаат да се намалат постојните инфекции во телото и го забавуваат процесот на стареење.

Покрај тоа, плодовите од аронијата се одличен извор на растителни влакна, а присутни се и огромен број корисни витамини. Но, покрај тоа што аронијата е здрава во свежа форма, од неа можат да се подготвуваат и голем број напитоци што имаат одличен вкус, а истовремено се и многу здрави.

Малку е познато дека аронијата помага во намалувањето на крвниот притисок. Доколку не сте пробале напиток подготвен од аронија, сега е вистинско време да си подготвите ликер.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 29 септември: Не се двоумете да преземете некаков ризик

За него ви требаат следните состојки:

500 грама аронија

350 грама шеќер

1 литар црвено вино

150 милилитри рум

1 пакување цимет

2 каранфилчиња

1 стапче ванила

Подготовка:

Во тенџере ставете ги виното, шеќерот, аронијата и зачините. Сите состојки варете ги на тивок оган околу 15 минути. Тргнете ги од оган и почекајте виното малку да се излади. Додајте го и румот и сето тоа убаво измешајте го. Процедете го ликерот и складирајте го во стаклени шишиња.

Прочитај повеќе

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат

Погледнете кое хоби најмногу ќе ве опушти: Одлично е за справување со стресот!

Слободен Печат