ЛАЖНА ВЕСТ ЗА КОРОНА: На Клинички има полиција поради затвореник, а не поради новиот вирус

На социjалните медиуми вечерва се појави информација дека во Клиничкиот центар во Скопје е донесен пациент со коронавирус и дека поради тоа има полициско обезбедување во центарот.

„Моментално е блокирана цела државна болница од едниците за брзо распоредување бидејќи се носи пацент со кopoнавирусот“, се наведува во објавените посотови.

Од Министерството за здравство велат дека нема ваков случај, односно дека станува збор за лажна вест. Полициското обезбедување во Клиничкиот центар вечерва било присутно заради спроведување на затвореник од висок ризик на лекарски преглед.

И министерот за здравство Венко Филипче на твитер објави демант на оваа вест.

„Остро ја демантираме оваа вест,  во државата нема ниту еден заболен од коронавирус“, напиша министерот.

Прочитајте и...  Почина едно лице од коронавирус во Кочани

Надлежните апелираат да не се шири паника и лажни вести за коронаврусот.

М.Ш.П.

Прочитај повеќе

Криминалот сведен на минимум во март поради мерките на ограничувања

Слободен печат

Мал пожар во нуклеарката Пакс во Унгарија

Слободен печат

Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

МИА Агенција

Мис Англија ја врати круната: Баша повторно работи како докторка додека трае кризата со коронавирусот

Слободен печат

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат