Лазаров: Заслужуваме секаква критика, сакам да им се извинам на сите!

Капитенот е свесен дека се правеа многу грешки и не беа реализирани шансите, никој не посакуваше ваков епилог на Европското ракометно првенство.

Македонската репрезентација после стартната победа над Украина и двата порази од Чешка и Австрија не успеа да ја оствари целта, пласман во главната фаза, па играчите полека ќе ги насочуваат погледите на клупски план во наредниот период.

Кирил Лазаров кој го заврши настапот со 22 голови на континенталниот собир, останува да се надеваме дека барем нема да биде загрозен неговиот рекорд на европските шампионати кој изнесува 61 погодок.

Капитенот е свесен дека се правеа многу грешки и не беа реализирани шансите, никој не посакуваше ваков епилог на Европското ракометно првенство 2020 и ќе следуваат анализи.

– Одигравме под нивото. Направивме многу грешки и промашивме многу шутеви. Австријците нè изненадија со одбраната 5-1, со полуфластер на мене. Стојам зад тоа дека можеме да играме со овој тим на Австрија, многу пати сме ги победувале – изјави Лазаров по поразот од Австрија.

Прочитајте и...  Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Тој се заблагодари на навивачите и воедно имсе извини за прикажаното на ова натпреварување.

– Останавме должни, заслужуваме секаква критика. Ова е удар за нас и за македонскиот ракомет. Треба да се направи анализа и да се почне од почеток, затоа што не смееме да го загубиме она што е најубаво, затоа што ниту една друга репрезентација не може да си дозволи 5.000-6.000 навивачи на првенство во друга земја. Kако капитен, сакам да им се извинам на сите кои беа тука и кои не гледаа од Македонија – додаде десниот бек на францускиот клуб Нант.

Прочитај повеќе

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Иванов: Нови избори не се опција, Костов: Се одбегнува ВМРО-ДПМНЕ, партија втора по ред со доделена легитимна моќ

Слободен печат