„Ла Лига“: Рајо никако да им се врати на победите, два гола во мрежата на Димитриевски

фото: EPA-EFE/R. Garcia

Веќе шест натпревари по ред Рајо Ваљекано не знае за победа во најквалитетната шпанска фудбалска лига.

Денеска во 26 коло Рајо Ваљекано на домашен терен ремизираше со резултат 2:2 против екипата на Жирона.

Целиот меч за домаќините го одигра македонскиот голман Столе Димитриевски кој наскоро ќе им се врати на репрезентативните оврски.

Палазон донесе водство за Рајо во 23 минута, па израмни Циганков во 29, а во 34 минута предноста за домашните играчи ја врати Трехо. Бодот за гостите го обезбеди Циганков со својот втор погодок на мечот (52`). Рајо можеше да дојде до победата, но во 41 минута при резултат 2:2 пенал не реализираше Трехо.

На табелата во „Ла Лига“ Рајо е на осмата позиција со 36 бодови, додека Жирона после седмото реми сезонава е на 11 место со 31 бод.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот