Кучињата трагачи во борбата против коронавирусот: Го препознаваат заразениот пред појавата на симптомите?

Експертите велат дека посебно обучените кучиња трагачи можат да помогнат во откривањето на носителите на опасниот коронавирус пред појавата на симптомите. Тие би можеле да се користат како и сите други кучиња трагачи на аеродромите и граничните премини.

Обучените кучиња ги препознаваат хемикалиите – испарувачките органски соединенија кои се карактеристични за одредени болести, а ги има во урината, изметот или воздухот. Истражувачите веќе ги користат кучињата за откривање на маларија, некои облици на канцер и Паркинсонова болест.

– Знаеме дека одделни респираторни болести го менуваат мирисот на телото, па постои голема веројатност кучињата да можат да ги почувствуваат, вели шефот на Центарот за контрола на болести од Лондон, Џејмс Логан.

Прочитајте и...  Португалски град ќе ги тестита сите жители за коронавирус

– Доколку се покажат како доверлив фактор при воспоставувањето на дијагнозата, кучињата трагачи би покренале револуција во борбата против ширењето на Ковид-19. Извежбаните животни работат брзо и ефикасно, а тестовите би се користеле само таку каде што се неопходни, објаснуваат експертите.

Дејли мејл пишува дека кучињата после шест недели обука ќе бидат подготвени за учество во борбата против епидемијата, а најпрвин ќе бидат воведени во Велика Британија. Истражувачите во моментот откриваат како безбедно да го изолираат вирусот со цел да им служи за пример при обуката на кучињата.

Прочитај повеќе

Ана Николиќ на ќерката ѝ купи играчка од 200 евра, но таа заврши во други раце! (ФОТО)

Васко Спасоски

Филип и Симона се македонските Блејк Шелтон и Гвен Стефани (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ќе ослабнете ли побргу со пилатес или со аеробик? Постојат разлики во ефикасноста на овие вежби за дефинирање на телото

Слободен печат

Манекенката Зара била во авионот кој се сруши во Пакистан: Сите се молат да е помеѓу двајцата преживеани! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пет работи кои мажот ги забележува прво кај жената

Слободен печат

Наоми Кемпбел за 50-от роденден позира гола во метро – годините не ѝ можат ништо! (ФОТО) (+16)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Здружението „Тиииит!Инк“ објави повик за уметници, илустратор(к)и и дизајнер(к)и

Слободен печат

Во песната „Тек је 12 сати“ некој кажува „печена штрудла“: Слушнете и уверете се дали е така! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Пет причини зошто мажите го обожаваат женскиот оргазам!

Васко Спасоски

Шероун Стоун во бикини на 62 години: Вакво тело би посакала секоја жена на нејзини години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Каква маскара да одберете според формата на вашите трепки, еве ги препораките

Слободен печат

Мартин Вучиќ објави заедничка фотографија со Драган и напиша нешто што ќе ве растажи сите! (ФОТО)

Васко Спасоски