17.8 C
Скопје

Крејчикова и Пављученкова за титулата на Ролан Гарос

Во второто женско полуфинале на грен слем турнирот во Париз денеска Барбора Крејчикова со резултат 2:1 ја елиминираше Марија Сакари од Грција.

Противничка на чешката тенисерка Крејчикова в сабота во големото финале ќе биде Русинката Анастасија Пављученкова која претходно ја совлада претставничката од Словенија, Тамара Зиданшек.

За 25-годишната чешка тенисерка ова ќе биде прво грен слем финале, а веќе има почувствувано титула од најголемите натпреварувања, но во двојки пред три години.

На денешниот дуел Крејчикова во првиот сет двапати направи „брејк“ и од 1:3 имаше пресврт за 5:3. Сакари возврати, но во 12 гем Крејчикова повторно доаѓа до „брејк“ и го доби првиот сет со 7:5.

Во вториот сет следуваше целосна доминација на Сакари која експресно стигна до 4:0. Крејчикова успеа да се доближи до 4:3, но Сакари не дозволи изненадување и го освои сетот со 6:4 за израмнување. Голема драма се водеше во последниот трет сет кој траеше повеќе од 90 минути, на крајот беше завршен со триумф на Крејчикова со 9:7.

ВИДЕО: Ѓоковиќ во дрес на Никола Јокиќ се подготвува за мечот со Надал!

Поврзани вести

ВИДЕО: Не издржаа, се истепаа англиските и шкотските фанови

Слободен печат

Храбрата Шкотска и зеде бод на Англија

Слободен печат

Хрватите очајни: Спори сме, не заслуживме повеќе од реми

Слободен печат

Ѓоковиќ го продаде станот во Мајами за шест милиони долари

Слободен печат

ФОТО: Фудбалерите го „сефтосаа“ теренот на „Јохан Кројф“ арената

Слободен печат

Навивачите на Парма не му простуваат на Буфон: Си замина како платеник, сега не може да се вратиш како херој

Слободен печат

Остави Коментар