27.8 C
Скопје

Пављученкова е првата финалистка на Ролан Гарос

Денеска во првото полуфинале во женска конкуренција на грен слем турнирот во Париз Анастасија Пављученкова со резултат 2:0 ја елиминираше Тамара Зиданшек од Словенија.

Русинката, 31 носителка на турнирот, го освои првиот сет со 7:5, а вториот со 6:3 за нејзино прво грен слем финале во кариерата.

Пављученкова во првиот дел од играта сервираше за сет при водство од 5:4, но до предност стигна по потешкиот пат, во 12 гем. Во вториот сет брзо поведе со 4:1, словенечката натпреварувачка за момент ја врати неизвесноста и се доближи на 5:3, но во следниот гем руската тенисерка дојде до победата.

– Уморна сум, но и многу среќна. Не ми беше лесно, се обидував да тренирам што повеќе, да работам на тактичкиот дел. Сега е важно да останам фокусирана за саботното финале – рече Пављученкова.

Во второто полуфинале на Ролан Гарос силите ќе ги одмерат Барбора Крејчикова (Чешка) и Марија Сакари (Грција).

Поврзани вести

Евро 2020, Захариевски: Не треба да има замерки за фудбалерите, тие се борат, го даваат максимумот и треба да бидеме горди на нив

Зоран Спасоски

ВИДЕО: Шведска од пенал до прва победа на Евро 2020

Слободен печат

Меси мора да ја заврши кариерата во Барселона

Слободен печат

Фудбалерите од Букурешт се преселија во Амстердам

Слободен печат

Крај на кариерата за Данецот, Ериксен е опериран

Слободен печат

Тага во Торино, почина човекот кој го направи Јувентус фудбалски гигант

Слободен печат

Остави Коментар