Кралска бламажа среде Мадрид (ВИДЕО)

epa08753881 Cadiz CF's players celebrate their victory at the end of the Spanish LaLiga soccer match between Real Madrid and Cadiz CF held at Alfredo Di Stefano stadium, in Madrid, central Spain, 17 October 2020. EPA-EFE/J. J. GUILLEN

Екипата на Кадиз направи вистинска сензација со победата над Реал Мадрид и тоа на гости. Кадиз славеше со 0:1 во дуелот со актуелниот шампион на Ла Лига. Одличувачкиот момент се случи на 16. минута кога Антони Лозано ги шокира фудбалерите на Реал Мадрид.

Гостинските фудбалери не се затворија и продолжија да атакуваат кон голот на Тибо Куртоа, а статистиката по првите 45 минути изгледаше неверојатно, Реал Мадрид на домашен терен упати само еден шут во рамките на голот, додека гостите имаат дури пет шута.

Во второто полувреме, играчите на Реал се обидуваа да дојдат до израмнување, но нивните напади не беа толку опасни, освен во 79. минута кога Лука Јовиќ ја затресе мрежата на гостите, но голот беше поништен поради офсајд.

До крајот на средбата Реал беше целосно безопасен и со многу проблеми го очекува наредното коло кога го игра најголемото светско дерби, Ел Класико против Барселона на „Камп Ноу“.