Костарика е „светски првак“ кога станува збор за заштита на климата

Костарика ја доби титулата „првак на Земјата“, откако Обединетите Нации во рамките на својата програма за околина, објавија извештај во кој стои дека оваа земја игра водечка улога во борбата против климатските промени.

Обединетите нации ја прогласија Костарика за „првак на Земјата“ поради водечката улога во борба против климатските промени, објави програмата на ОН за околина.

Средноамериканската земја наградата ја добила за планот за декарбонизација на стопанствот до 2025 година.

– Костарика е првак во заштита на мирот во природата, пример за регионот и светот – изјавил Ингер Андерсен, извршен директор на ОНЕП.

– Голобалните емисии достигнуваат рекордно ниво и мора да дејствуваме веднаш за нашите стопанства да станат чисти и прилагодливи – додал тој.

Прочитајте и...  Крајно тешка е здравствената состојба на повредените во експлозијата во Романовце

Костарика повеќе од 98 отсто од енергијата ја добива од обновливи извори, а повеќето од половина од земјата е прекриена со шуми по упорното повеќедецениско пошумување, стои во образложението на наградата.

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Филипче за пациентот со симптоми на коронавирус

Слободен печат

Епидемиолозите предупредуваат за тешкото спречување на коронавирусот

Слободен печат

Долгата суша причина за најголемото опаѓање на Преспанското Езеро

Слободен печат

Турција стави во карантин 132 патници и членови на екипажот на авион од Иран

Слободен печат

Филипче го најави карантинот, а штипската Клиничка болница сè уште нема писмено известување

Слободен печат

Албанија ќе отвори Генерален конзулат во Струга

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Претставници на ЕУ и СЗО во посета на Италија заради коронавирусот

Слободен печат

Грчката Влада со законски мерки ќе го избегнува и ограничува ширењето на коронавирусот

МИА Агенција

Усвоен е мандатот за преговори на ЕУ со Велика Британија

Слободен печат

На 12 март ќе пристигнат 17 автобуси на „Ман“

Потврдени два случаи на коронавирус во Австрија

Слободен печат

Американска компанија тврди дека има вакцина против коронавирусот

Слободен печат