Косовски полицаец, повикан во Хаг и обвинет за воени злосторства, пронајден мртов кај езерото Бадовц во близина на Приштина

Косовската полиција потврди дека денес било пронајдено мртво во близина на езерото Бадовц, во близина на Приштина.

Портпаролот на косовската полиција за регионот на Приштина, Бајрам Красниќи, објасни дека полицијата излегла на лице место и го контактирала семејството. Бил повикан и државниот обвинител.

„Денес, на 15.01.2021 година, нешто по 14:00 часот, полицијата беше известена за случајот што се случил на патот што води од Мати кон езерото Бадовц, поради сомневање дека е пронајдено безживотно тело. Полицијата веднаш излезе на местото на настанот, контактираше со членовите на семејството на лицето и ги повика државниот обвинител и екипите за итна медицинска помош“, рече Красниќи. 

Како што објави Красниќи, лекарите на местото на настанот откриле дека телото на жртвата е мртво.

„На местото на настанот, лекарите откриле дека мртвото тело е Ф.С., маж“, рече Красниќи.

Името на полицаецот Сулевиќ го спомена и веќе осуденииот, Шкумбин Мехмети, кој претходно признал повоени убиства на Косово.

Мехмети го обвини Сулевиќ дека нарачал неколку убиства додека дејствувала нивната криминална група.

„Полицаецот Фадил Сулевиќ е вмешан во многу убиства“, рече кратко Мехмети, без да прецизира кои.

Во врска со случајот, на местото на настанот има екипи на истражните полициски екипи и форензичари.

Безбедносните сили на Косово беа повикани да го извлечат мртвото тело на поранешниот полицаец на косовската полиција Фадил Сулевиќ.

Местото каде што е пронајдено телото е непристапен планински терен и на полицијата и била потребна помош од ФСК, чии припадници оделе пеш за да го земат телото, пренесува Клан Косова.

Неговиот автомобил е сè уште на местото на настанот, оддалечен 3 км од дома.

Видео на денот