Кошаркарскиот Куп отсега ќе се вика „КУП Благоја Георгиевски – Буштур“

Управниот Одбор при Кошаркарската федерација на Македонија, на седницата која ја одржа минатата недела во просториите на хотелот „Елса“ во Скопје одлучи да го преименува Куп натпреварувањето во „КУП Благоја Георгиевски – Гуштур“.

„Куп натпреварите кои се одржуваат секоја година и се дел од календарот на федерацијата, да се именува како “КУП Благоја Георгиевски – Буштур“ во чест на нашата легенда, кој прерано нè напушти, а притоа остави големо спортско наследство на сите понатамошни генерации„, стои во соопштението на КФСМ.
УО одбор исто така одлучи целиот добиен износ од продажба на влезните билети од натпреварот Македонија – Естонија кој се одигра на 20.02.2020 година, во А1 Арената „Борис Трајковски“ да се донира во добротворни цели. Средствата ќе се распределат согласно со поединечни потреби-барања, односно со посебна одлука на генералниот секретар на КФСМ, а по утврдување на основ за реализација на донациите од страна на федерацијата.

Прочитајте и...  Стартува струшкиот турнир со дербито Еурофарм Пелистер-Металург

Завршната сметка на КФСМ за 2019 година, e усвоена едногласно и без забелешки од страна на членовите на Управниот Одбор.

Прочитај повеќе

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат

2МФЛ: Лабуништа во првото коло со Кораби, Победа се соочува со Кит Го..!

Слободен печат

После Берлин и Њујорк, откажан маратонот и во Париз!

Слободен печат

Антиќ и Гечевски во работна посета на турската кошаркарска федерација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Играчот на Јувентус Кулушевски на одмор во Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Фудбалер на Барселона има коронавирус

Слободен печат

ЛШ: Дали Аталанта ќе го расипе роденденот на ПСЖ?

Слободен печат

Глигоров: Се враќам во клубот кој сезонава ја брка титулата!

Слободен печат

Која екипа има најголеми шанси да ја освои Лига Европа? (ФОТО)

Слободен печат

Стартува струшкиот турнир со дербито Еурофарм Пелистер-Металург

Слободен печат