Tag : Одлуки

Вести Македонија Слајдер

Одлуки од владина седница: Финансиски средства од Буџетот за учество во Доверителниот фонд на НАТО, исплата на парични права од социјална заштита за јули 2020 година

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на денешната 78-ма седница, на предлог на Комисијата за заразни болести ги донесе Протоколот за работа на кошаркарските клубови при...
Магазин Семејство

75 отсто од важните одлуки за семејството ги носат жените

Слободен печат
Жените редовно одлучуваат што ќе се јаде дома, дали и кога парот ќе има деца, кога ќе се оди на одмор и како се трошат...
Вести Македонија

Владата донесе Акциски план за спроведување на Програмата за реформа на управувањето со јавни финансии за 2020 година

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на денешната 77-ма седница го усвои Протоколот за организирање државни настани. На оваа своја седница, како што информираат од владината...
Вести Македонија

Седница на Владата со почеток во 20 часот

Слободен печат
Владата вечер со почеток во 20:00 часот ќе одржи седница преку видео-конференциска врска. За заклучоците од седницата, Владата ќе информира со соопштение по нејзиното завршување....
Вести Македонија

Сите единици на локалната самоуправа да воведат ПОС терминали за наплата во рок од една година

Слободен печат
Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за поттикнување на безготовинските плаќања кај единиците на локалната самоуправа, и донесе заклучок на сите единици...
Вести Македонија

Спасовски: Ако има било каква потреба ќе носиме одлуки за заштита на здравјето на граѓаните

Слободен печат
Ако има каква било потреба или оправданост која што ќе произлезе од Комисијата за заразни болести секако дека ќе носиме одлуки затоа што наш голем...
Вести Македонија Слајдер

Од утре кризна состојба на дел од територијата на државата заради зголемен обем на транзитирање на мигранти

Слободен печат
Владата на денешната седница донесе одлука за постоење кризна состојба на дел од територијата на Република Северна Македонија заради зголемен обем на влез и транзитирање...
Вести Македонија

Останува да важи мерката за родителите кои што имаат деца до 10-годишна возраст

Слободен печат
Владата денеска заклучи дека по престанувањето на вонредната состојба, остануваат во сила мерките со кои се ослободуваат од работните обврски родителите кои што имаат деца...
Вести Свет

„Фејсбук“ доби одбор кој ќе има моќ да го замени Цукерберг

Слободен печат
Компанијата „Фејсбук“ основаше нов надзорен одбор кој ќе ги надгледува содржините на оваа социјална мрежа, а меѓу членовите на ова тело ќе се најдат лица...
Вести Скопје Слајдер

Белчева-Андреевска: Она што вчера се случи ја прели чашата, не сакам да сум во мнозинство кое лесно се приклонува калкулирајќи личен бенефит (ВИДЕО)

Слободен печат
Јана Белчева-Андреевска се повлече од функцијата претседател на Советот на Општина Центар. Причините за одлуката ги објави на својот Фејсбук профил во кој, меѓу другото,...