7 C
Скопје

Коронавирусот ги менува традиционалните и верските обичаи ширум светот

Миењето на раце и дезинфекција се најважните насоки на сите здравствени власти во светот во обидот за сузбивање на епидемијата на коронавирусот. Заразата сега започна да ги менува традиционалните обичаи, и традиционалните и верските, за што сведочат и насоките од православните, католичките и муслиманските заедници, пишува „Хина“.

Светската здравствена организација (СЗО) го стави редовното миење на раце и дезинфекција во средина на сите уаптства за заштита на граѓаните од ширењето на болеста, а таквите упатства ги даваат и властите на многуте држави погодени од заразата.

Ширењето на болеста привремено ги брише традиционалните обичаи, па така министерот за здравство Алаин Берсет во неделата ги советуваше своите сограѓани Швајцарци да се откажат од секојдневното бакнување во образ, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Прочитајте и...  Британскиот вид на коронавирусот откриен и во Словенија, заразен маж од Косово

Како и во соседна Франција, во Швајцарија е раширен обичајот при секојдневното поздравување луѓето да се бакнуваат во образ, со малата разлика во тоа што во Швајцарија бакнежот е асиметричен и се „даваат“ вкупно три бакнежи, додека во Франција два.

Францускиот министер за здравство Оливие Веран уште во петокот ги советуваше своите граѓани да избегнуваат ракување, но не рече ништо за бакнувањето.

Швајцарија веќе воведе забрана за настани кои би можеле да привлечат повеќе од 1000 луѓе или повеќе се до 15 март, а Франција на крајот на минатата недела забрани собири во затворени простори кои би можеле да привлечат 5000 луѓе.

Верски заедници

Во Франција бискупиите преземаа мерки против ширењето на коронавирусот. Свештениците во Париз, Рен, Лил, Лион или Марсеј добија специјални совети и ограничувања за моментот на причестување.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Генерал потполковник Стојановски: За политиката не смее да има простор во Армијата – таа мора да има единствен пристап во решавањето на проблемите

Советувано им е и да ги испразнат садовите со светена вода, за преку истата да не се прошири заразата.

Во другите насоки стои дека верниците на мисите не треба да се ракуваат кога свештеникот ќе ги повика.

Во Франција мерки против ширење за коронавирусот преземаа и џамиите, пренесува „АФП“.

„Избегнување ракување“ е едно од повеќето насоки за муслиманските верници во оваа земја.

Православната црква на Романија им дозволи на верниците кои стравуваат од коронавирусот да не ги бакнуваат иконите, и ги повика да се служат со лажичка за еднократна употреба за света причест.

Поврзани вести

Од Ковид-19 заразени над 100 милиони луѓе во светот

Слободен печат

Администрацијата на Бајден бара итно ослободување на Навални

Слободен печат

Ниту земјите од ЕУ нема да бидат исклучок: Бугарија ќе воведе задолжителен ПЦР тест за сите патници при влез

Слободен печат

Девет години затвор доби поранешен министер за образование обвинет за педофилија

И.И.

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Слободен печат

Ресторани почнаа да нудат попуст на вакцинираните: По 10 до 20 отсто во зависност од дозата

И.И.

Остави Коментар