28.8 C
Скопје

Tag : Муслимани

Вести Македонија Слајдер

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам, денот кога сиромашните се радуваат на удобностите во животот

Слободен печат
Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци...
Вести Регион СП Неделник

Европа е невротично анксиозна кон муслиманите

Асли Нур Дузгун/Анадолу
Дискурсите насочени кон муслиманските малцинства како дел од наративите за омраза што се појавуваат во Европа, со еден сеопфатен пристап, започнаа да се насочуваат кон...
Вести Свет Слајдер

Анкета во Франција: 57 отсто од младите муслимани шеријатскиот закон е поважен од националниот

Ново истражување на јавното мислење покажа дека дури 57 отсто од младите муслимани кои живеат во Франција, сметаат дека шеријатскиот закон е над националниот закон....
Вести Свет

Муслиманскиот совет: Муслиманите во Франција не се прогонувани

Илинка Иљоска
Муслиманскиот совет: Муслиманите во Франција не се прогонувани Лидерот на Францускиот совет за муслиманска вера (ЦФЦМ) Мохамед Мусауи оцени дека муслиманите во Франција не се...
Вести Свет

Кинезите оштетиле и уништиле илјадници џамии за три години

Слободен печат
Илјадници џамии се уништени и оштетени за само три години во северозападната кинеска провинција Синџијанг, а сега ги има помалку од кога било, пишува Гардијан....
Вести Свет Слајдер

Поради Ковид-19 се затвора третото најсвето место за муслиманите

Слободен печат
Третото најсвето место за муслиманите, џамијата Ал-Акса во Ерусалим од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот на заразени со новиот коронавирус. Џамијата Ал-Акса...
Вести Свет

Чеченските муслимани возвратија: Стејт департментот е терористичка организација

Слободен печат
Духовната управа на муслиманите во Чеченија го прогласи Стејт департментот за терористичка организација, откако САД воведоа санкции против чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и неговото семејство,...
Вести Свет

Помпео: Шокантни и вознемирувачки се наводите дека Кина користи стерилизација и абортуси против муслиманите

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера ги оцени како шокантни и вознемирувачки наводите дека Комунистичка партија на Кина користи принудна стерилизација и абортуси против муслиманите....
Вести Македонија

Муслиманските верници од земјава нема да одат на аџилак

Слободен печат
Исламската верска заедница годинава нема да организира заминување на аџилак по најавите дека Саудиска Арабија ќе прими ограничен број верници. Во соопштението на ријасетот кое...
Вести Свет

„Целта ми е да убијам муслимани“: Уапсено момче во Германија заради закани за напад

Слободен печат
Во Германија е уапсено момче од 21 година заради закана дека ќе изврши напад на муслиманите, соопштено е од обвинителството на земјата. Постојат сомнежи дека...