Tag : обичаи

Магазин Магазин слајдер Семејство

ДЕНЕС ГО СЛАВИМЕ ВЕЛИКИ ПЕТОК – На овој голем христијански празник важат строги обичаи кои не смеете да ги прекршите

Слободен печат
Велики петок или Велипеток — ден од Страдалната седмица, христијански празник на денот кога е распнат Исус Христос. Овој ден е посветен на спомнувањето на осудувањето на смрт, Крстните страдања и...
Вести Свет

Коронавирусот ги менува традиционалните и верските обичаи ширум светот

Слободен печат
Миењето на раце и дезинфекција се најважните насоки на сите здравствени власти во светот во обидот за сузбивање на епидемијата на коронавирусот. Заразата сега започна...
Забава Магазин

НОВОГОДИШНИ ОБИЧАИ И ВЕРУВАЊА: Еве како да ја дочекате Новата година и да ги избркате злите духови!

Слободен печат
Во народот длабоко е всадено верувањето дека однесувањето на последниот ден од старата година и првиот ден од новата година одредува каква ќе ви биде...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Мијачкиот крај во центарот на вниманието: Стартува 46-тата Галичка свадба

Слободен печат
Културно-туристичката манифестација „Галичка свадба” ќе започне вечерва во 19:30 часот со изведување на првите свадбени обичаи. Во куќата на зетот ќе се накити бајракот, а...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ГАЛИЧКА СВАДБА: Обичаи претворени во атракција (ФОТО)

Слободен печат
Галичката свадба и обичаите отсликуваат еден дел од животот на Мијаците. Во Галичник, најголем дел од свадбите се правеле околу празникот Петровден, а се случувало...
Забава Магазин

Велигденски верувања: Ако денес ја измиете косата, цела година нема да ве боли глава

Слободен печат
Во разни делови на земјата важат различни обичаи. Некои вапсуваат јајца на Велики четврток, некои на Велики петок, други на Велика сабота. Некои ги вапсуваат...