3 C
Скопје

Кобна грешка во болница во Хрватска: Наместо лек, добил средство за дезинфекција и починал

Трагична вест од болницата во Чаковец. За време на рутинска постапка на хемодијализа, почина 62 годишен пациент од застој поради, како што соопштија од болницата, вбризгување на недозволено средство, па министерот за здравство Вили Берош веднаш испрати инспекција за истражување на случајот.

Се шпекулира дека во вените на на 62 годишниот пациент, наместо физиолошки раствор, е инјектирана медицинска хемикалија за дезинфекција, а покрај несреќниот човек, како што пишува dnevnik.hr, биле две медицински сестри.

Претседателката на Управниот Одбор на болницата во Чаковец, Соња Тошиќ Грлач изрази сочувство до семејството на починатиот и потенцира дека двете сестри повеќе не се дел од пресоналот.

Запрашана како воопшто е можно да се случи таква грешка, Тошиќ Грлач нагласи дека дезинфисиенсите во болниците се вообичаени средства што постојано се наоѓаат на количките на медицинските сестри.

Прочитајте и...  Земјотрес почувствуван во гостиварскиот регион

– Грешка е можна и, за жал, се случи“, изјави Тошиќ Грлач.

Таа додаде дека ќе биде спроведен професионален интерен надзор, откако се обезбедени изјави од учесниците во немилиот настан.

– Сè ќе биде подложно на анализа. Интерната комисија ќе разговара со сите страни во случајот и ќе донесе мислење по што ќе дојде на ред и инспекција од Министерството“, рече Тошиќ Грлач.

Кобната грешка, според неа, се случила вчеравечер.

– Утрово болницата го извести семејството. Денеска нè посети полицијата, Државното Обвинителство. Нив ги интересира што се случило и чија е вината. Зедоа и некоја документација“ вели Тошиќ Грлач.

Телото на починатиот пациент е превезено во Заводот за судска медицина и криминалистика во Загреб каде треба да се утврди од што точно настапила смртта.

Прочитајте и...  Околу 2,5 милиони Американци вработени во ресторани останале без работа минатата година

Поврзани вести

Хелсиншки комитет: Jавното обвинителство неодложно и темелно да го расчисти случајот со групата „Јавна соба”

Слободен печат

Надворешноста е готова, се работи во внатрешноста: Модуларната болница во Тетово за најмногу две недели со првите пациенти

Слободен печат

Војниците со навршени 45 години возраст добија шанса за нов почеток

Слободен печат

Откриен британскиот сој на коронавирус во Македонија кај 46-годишен маж кој веќе оздравел, не патувал никаде претходно

Слободен печат

Извори во Брисел со тврдење: ЕУ вечерва ќе бара одговори од „АстраЗенека” за производството и испораката на ковид вакцините

Слободен печат

Во случај на докази за закани по нејзини граѓани: В. Британија ќе го замрзне сиот руски државен имот

Слободен печат

Остави Коментар