Кина носи уште една „ГЛАДНА ГОДИНА“ за светската автоиндустрија - Слободен печат

Кина носи уште една „ГЛАДНА ГОДИНА“ за светската автоиндустрија

Кинеското производство на возила во 2019 година имаше пад од 7,5 отсто.

Продажбата на автомобили во Кина во декември минатата година продолжи да се намалува, па за цела 2019 година овој пад изнесува 8,2 отсто, покажаа вчера објавените податоци на Кинеската асоцијација на производители на автомобили (ЦААМ).

Кинеското производство на возила во 2019 година имаше пад од 7,5 отсто.

Минатата година во Кина вкупно беа произведени 25. 712 милиони автомобили. И покрај падот, и производството и продажбата и натаму се најголеми во светот, истакнуваат од ЦААМ.

Продажбата на патнички автомобили, што сочинува 83 отсто од вкупната продажба на возила, на годишно ниво опадна за 9,6 отсто. Продажбата на автомобили во декември благо се намали за 0,1 отсто.

Повикувајќи се на месечните тенденции, ЦААМ заклучува дека состојбата во кинеското производство и продажба на автомобили  постепено, сепак, ќе се подобрува.

Прочитај повеќе

Царовска: Доколку имаме целосен мандат од четири години ќе постигнеме минимална плата од 16.000 денари

Слободен печат

Катастарот ќе управува Графичкиот регистар на улици и куќни броеви

Слободен печат

Димковски: Во нашата држава нема појава на африканска свинска чума

Слободен печат

Усвоена националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси

Слободен печат

Ќе се забрза издавањето на лични карти

Слободен печат

Пендаровски: Државата мора да ги препознава и целосно да ги поддржува талентираните ученици и млади луѓе

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 5 =

Прочитај повеќе

РЕКОРД ЗА „ВРБА“: Шестиот филм на Манчевски надмина 30.000 гледачи

Слободен печат

Оружен грабеж во банка на НЛБ во Ѓорче Петров

Во овие земји можете да купите најевтини половни возила

Слободен печат

Милошоски: Вилма Рускоска очигледно е замена за Катица Јанева која ќе го вдоми тимот на СЈО

Слободен печат

Откриени 38 имигранти кои нелегално влегле во Албанија преку Грција

Слободен печат

Блупринт Група: Законот за поништување на лустрацијата треба да биде откочен во Собранието

Слободен печат