Кил – ПСЖ, судир на ракометните гиганти во четвртфиналето на ЛШ

epa08992584 Nedim Remili (R) of PSG throws the ball as Borut Mackovsek (L) of Mol-Pick Szeged looks on during men's handball Champions' League Group A 1st round match Mol-Pick Szeged vs Paris Saint-Germain in Szeged, Hungary, 06 February 2021. EPA-EFE/Sandor Ujvari HUNGARY OUT

Вечерва се комплетираа осумте учесници во четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, но за жал по шест последователни пласмани меѓу осумте најдобри, овој пат ќе го нема Вардар. Во четвртфиналето ќе играат Барселона – Мешков Брест, Нант – Веспрем, Фленсбург – Алборг и Кил – ПСЖ.
„Црвено-црните“ се елиминирани од унгарскиот Веспрем кој во четвртфиналето ќе игра против Кире Лазаров и Нант кои беа поуспешни од Киелце.

Вардар ја заврши европската авантура со нов пораз од Веспрем

ПСЖ без многу проблеми дојде и до вториот триумф во дуелите со  Целје. Овој пат „светците“ славеа со 31:24. Најефикасен во тимот на ПСЖ беа Дилан Нахи со седум и Недим Ремили со пет гола. Токму ПСЖ ќе го игра дербито во четвртфиналето и тоа против актуелниот европски шампион Кил кој со двата натпревари со идентични 33:28 беше подобар од Пик Сегед.

Екипата на Брест Мешков го оствари најголемиот успех во ЛШ откако по победата од 30:23 над Мотор се пласира меѓу осумте најдобри и во битката за пласман на фајналфор турнирот ќе играат против Барселона.

Подвиг на Лазаров и Нант, го совладаа Киелце за пласман во четвртфинале

 

Видео на денот