Киев тврди дека руските сили пукале во украински војници кои сакале да се предадат

Украина војници/ Фото EPA-EFE/Andrzej Lange POLAND OUT

Украинските власти денеска ја обвинија руската армија дека пукала во украински војници кои сакале да се предадат. Поведена е истрага од страна на Украинското обвинителство, а на интернет е објавено видео на кое се гледа како руски војници пукаат во невооружени украински војници, објави Укринформ.

Автентичноста на видеото и околностите под кои е снимено, засега не се потврдени. Според првичните информации, настанот се случил во близина на селото Степово, во Покровската област, која ги опфаќа Авдијевка и околните области.

Комесарот за човекови права во украинскиот парламент Дмитро Љубинец изјави дека ќе апелира до Меѓународниот комитет на Црвениот крст и Обединетите нации да регистрираат уште едно воено злосторство извршено од Руската Федерација – егзекуција на невооружени украински бранители кои сакале да се предадат.

Видеото за прв пат се појави во саботата на ДеепСтате, украински канал на Телеграм, а во објавата се вели дека снимката доаѓа од првите редови во близина на Авдијевка, каде што се водат тешки борби во последните недели.

Официјален Кремљ ги негира овие наводи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ