Каракачанов: Петков подготвува национално предавство во однос на С. Македонија

Красимир Каракачанов / Фото: Скриншот

Почесниот претседател на ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов во изјава за бугарските медиуми вели дека дел од власта, предводена од Кирил Петков и „Ја продолжуваме промената“ се подготвува да изврши национално предаство во врска со политиката на Софија кон Северна Македонија.

„Има одлука на бугарската влада од 2019, 2020 година – одлука на Советодавниот совет до претседателот, има одлука на истата ЦСНС од оваа година и таму нашиот став е јасен – компромиси на тема Македонија не се прават додека не се промени политиката на Скопје кон Бугарија“, потенцираше бугарскиот политичар.

Според Каракачанов, Петков има превземено обврски и моментално тој се обидува да го направи ова национално предавство за да го оправда тоа што некој го извади од никаде и го направи премиер на Бугарија.

„Очекувам општеството да биде малку покритично“, рече Каракачанов.

Во меѓувреме, европратениците од редовите на партиите ГЕРБ и БСП, Андреј Новаков и Цветелина Пенкова излегоа со свои ставови околу тоа дали треба да се укине ветото за С. Македонија и почетокот на преговорите со Европската унија. И двајцата се согласија дека секоја одлука треба да биде во бугарски интерес.

„Некои им ветија вакво нешто на своите колеги од С. Македонија. Сè води во одбраната насока и се надевам дека тоа не е вистина. Немаме јасно побивање дека тоа нема да случи.“ изјави Новаков за БНТ.

Според него, што и да прави владата, ќе има гласање во Европскиот парламент и тој ќе се сети дали некој од другата страна на границата го нарекол „татар и фашист“, пренесува Факти.бг

„Нашите сонародници од С.Македонија ги доживуваме како браќа, а не нарекуваат фашисти. Северна Македонија треба да се однесува како кандидат за ЕУ, а не Бугарија“, вели Новаков.

Според пратеничката на БСП, Цветелина Пенкова, во моментов се водат преговори со С. Македонија и се работи на донесување одлука која ќе биде од корист за двете страни. Нема да се донесе одлука која не е во интерес на Бугарија, увери таа и додаде дека нема промена во бугарскиот став по ова прашање.

Видео на денот