6 C
Скопје

Tag : Красимир Каракачанов

Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Малески: Без политичка волја ништо не може да се реши – Бугарија да не го кочи процесот, да се решава проблемот во прозападна атмосфера

Слободен печат
Со новиот извештај на Стејт департментот дел од бугарската јавност е засегната, пред се Каракачанов, бидејќи проблемот за регистрација на организациите на Мкедонците во Бугарија...
Вести Македонија Слајдер

Каракачанов за дипломатите од Стејт Департментот: Од каде тие никаквеци најдоа македонско малцинство во Бугарија?

Слободен печат
Властите продолжуваат да ја одбиваат регистрацијата на активистичките групи на етничките Македонци како што се Организацијата „Илинден”, Здружението на прогонувани Македонци, жртвите на комунистичкиот терор...
Вести Ви Препорачуваме Регион

„Политика”: Шовинизам за предизборни потреби во Бугарија

МИА Агенција
„Вистинска шовинистичка фарса во режија на вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, го возбуди Балканот последните денови. Пред неполн месец, овој бугарски...
Вести Македонија Слајдер

Каракачанов: Никаде не кажав дека имињата се на македонски пратеници, но од ДПМНЕ се препознаа

Слободен печат
По бурните реакции од својата објава на Фејсбук, каде со име и презиме прозва повеќе македонски политичари дека имале бугарско државјанство и ги повика да...
Вести Регион Слајдер

Новости: Каракачанов објави мапа на која Врање, Ниш, цела Македонија и делови од Грција како дел од Бугарија

Слободен печат
Под наслов „Бугарите сакаат да окупираат делови на Србија: Вицепремиерот Каракачанов објави скандалозна мапа – полага право на Врање и Ниш, српскиот весник „Новости” известува...
Вести Македонија

Каракачанов повторно провоцира: Го честиташе 8 Март со карта на Санстефанска Бугарија во која спаѓа и Македонија

Слободен печат
Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов повторно ја провоцира Македонија, овојпат со својата честитка за Меѓународниот ден на жената. Имено, тој на својот...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Патриотските квадрили во пет до дванаесет

Велина Господинова/Капитал
Во 19 век, најпопуларниот танц во салоните на царска Русија беше квадрилот. Она што го разликува од, на пример, валцерот, е тоа што во неколку...
Вести Македонија Слајдер

Бугарите ја споредуваат Македонија со Северна Кореја!?

Соња Христовска Угриновска
Нападите од бугарските политичари и интелектуалци деновиве стануваат сѐ посилни и стасаа дотаму што Македонија ја споредуваат со Северна Кореја, што македонската страна веќе стандардно...
Вести Македонија Слајдер

Османи го демантира Каракачанов: Нема никаков Анекс со 12 точки

Слободен печат
Нема никаков Анекс со 12 точки, истакна македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи во интервју за ТВ 21, како одговор на изјавата на бугарскиот...
Вести Македонија Слајдер

Каракачанов: Македонија добива датум месецов ако го потпише Анексот од 12 точки

Слободен печат
За Бугарија има негативна слика и навредливи квалификации во македонската свест. Република Северна Македонија има шанса да добие датум за преговори во јануари или февруари,...