Канадери учествуваат во гаснење на пожарот кај Опеница (ВИДЕО)

Канадери цело попладне го надлетуваат Охрид, пренесува ОхридЊуз.

Овие специјални летала учествуваат во гаснењето на пожарот што веќе втор ден беснее помеѓу селата Опеница и Косел. Тие полнат вода од Охридското Езеро која ја испуштаат врз пламените јазици кои ја голтаат боровата шума во месноста Јасика.

Во насока на ставање на состојбата под контрола претпладнево заседаваше Кризниот штаб на општина Охрид кој утврди мерки и понатамошни чекори кои се преземат со цел што поскоро да се совлада огнената стихија.

Пожарот меѓу селата Косел и Опеница избувна вчера попладне. Пожарникарските екипи веднаш излегоа на терен, но станува збор за непристапен терен.

Чадот од пожарот синоќа го прекри Охрид, каде силно се чувствуваше непријатен мирис.

Прочитајте и...  Грција од утре ги затвора границите за Србите

Прочитај повеќе

Лувр е повторно отворен за посетителите

Слободен печат

Андоновиќ: Пресврт – ХДЗ се врати како победник, по поразот кој го доживеа на претседателските избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Притвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија​

Слободен печат

Јована Јаневска: Младите треба повеќе да знаат за современата македонската литература (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедлива победа на ХДЗ, СДП доживеа фијаско

Слободен печат

Почина големиот Енио Мориконе, за него Охрид беше посебен град (ФОТО+ВИДЕО)

Валентина Т

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регистрирани се 432 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Со велосипеди до седум пратенички места: Коалицијата „Можеме“ е најголемо изненадување на изборите во Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Речиси 700.000 заразени: Индија го презеде од Русија третото место на најпогодена земја со Ковид-19

Слободен печат

Поранешиот шеф на МИ6: Коронавирусот потекнува од лабораторијата во Вухан

Слободен печат

Д-р Несторовиќ повторно шокира: Добро е што младите имаат пневмонија, сите ќе се заразиме во одреден момент

Слободен печат

Незири: Објавувањето „бомби“ во кампања мора да заврши со реакција од надлежните институции (ВИДЕО)

Слободен печат