Како Лукашенко измами илјадници мигранти од Ирак

Лукашенко/Белоруски мигранти/ Фото ЕПА

Туристичките агенции во Ирак велат дека договорот со Белорусија започнал откако претседателот Александар Лукашенко во јуни изјави дека повеќе нема да ги спречува мигрантите и дрогата да влегуваат во Европа.

Гневот на режимот во Белорусија поради европските санкции им обезбеди неверојатни пари на ирачките туристички агенти и шверцери, кои би можеле да привлечат голем број клиенти желни за лесно патување во Европа, каде што веруваат дека ги чека работа и удобен живот, пишува британски Телеграф.

Туристичките агенции им нудат на Ирачаните и на Сиријците пакет договор за патување во Белорусија, со огласи кои имплицираат дека можат да патуваат за да бараат работа во Европа.

Огласите објавени на социјалните мрежи се дизајнирани да направат патувањето да изгледа легитимно и да ветуваат непречено патување, нагласувајќи дека на патниците им се издаваат седумдневни туристички визи за Белорусија.

Во неодамнешната објава на Фејсбук, туристичката агенција напиша дека ги носи луѓето во Европа на „конвенционални начини“.

„Само на европските авиокомпании им се потребни 1,2 милиони бегалци. Искористете ја приликата. Платете ни при пристигнувањето“, се вели во објавата која потоа беше избришана, откако го привлече вниманието на медиумите.

Хуманитарна катастрофа: Играта со мигрантите на Лукашенко му се врати како бумеранг

Кои се клиентите?

Во Шиладзе, градот на ирачките Курди, туристички водич за Ројтерс минатиот месец изјави дека продал пакети на 200 луѓе откако бизнисот започнал кон крајот на пролетта.

Речиси 400 луѓе од областа, која е дом на 40.000 луѓе, веќе пристигнале во Белорусија оваа година, а повеќе си заминуваат од ден на ден, тврди локален новинар.

„Многу мои роднини и пријатели отидоа на тој начин. И многу други сакаат да го сторат истото. Луѓето ги продаваа своите домови или автомобили за да си го дозволат тоа “, изјави за Ројтерс Абдула Омар, 38-годишен бербер од Шиладзе.

Многумина во градот ги наведуваат лошите економски услови и конфликтот меѓу Турција и забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК), која е активна во областа, како причина за заминувањето.

„Нашата област е опколена, таа е во рацете на ПКК и Турците. Нашиот регион е убав, но ние сме исплашени и не веруваме дека ќе останеме тука“, изјави Халкафт Мохамед, жител на Шиладзе, за Ројтерс и дека неговите 19. -годишниот син пристигна во Германија во септември.

Летови

Во почетокот, патниците летаа директно од Ирак до Минск со летовите на Ирак Ервејс и Флај Багдад.

Но, во август, Европската Унија изврши притисок врз Ирак да ги запре директните летови, а туристичките агенции почнаа да продаваат патувања со средно слетување во Дубаи или Турција.

Патниците, кои ги користат своите пасоши и летаат со редовни комерцијални летови, известуваат дека им било кажано дека влезот во Европа е легален доколку имаат белоруска виза.

Патувањето може да чини повеќе од 9.000 евра, земајќи ги предвид летовите и шверцот преку границата на ЕУ, велат оние кои продаваат пакет аранжмани.

Кога ќе пристигнат во Минск, патниците со црни комбиња на Мерцедес се превезуваат во хотели со три и четири ѕвезди во белоруската престолнина, како што пренесува литванскиот национален електронски медиум LRT English.

Додека се чека трансфер до граница, мигрантите се снабдуваат со намирници во белоруските трговски центри.

Пристигнување во Минск и транзиција во ЕУ

Тие купуваат евтини шатори, вреќи за спиење, зимска облека, гумени чизми и дебели ракавици за да ги заштитат рацете од бодликава жица на оградите на границата, јавува полската телевизија Белсат.

Овие групи секогаш се придружувани од преведувач при купување, според белорускиот канал на социјалните мрежи Телеграм.

По неколкудневно чекање во Минск, патниците се превезуваат неколку часа до границата со Полска, Литванија или Латвија, од каде што се обидуваат да ја преминат ЕУ пеш, понекогаш под водство на белоруските граничари.

Понекогаш пешачат со часови низ шумата пред да стигнат до границата. На многумина им беше кажано дека ќе бидат земени и однесени во Германија или Франција, но повеќето беа приведени од европските граничари.

До моментот кога ќе бидат пресретнати, многу мигранти ги фрлиле своите документи, изјави за Вашингтон пост литванскиот заменик-министер за внатрешни работи Арнолдас Абрамавичиус, додавајќи дека 75 отсто рекле дека се од Ирак.

ВИДЕО | Хаос со мигрантите на границата со ЕУ: Белорусија „сака да предизвика инциденти со жртви“

Видео на денот