Како да си помогнете доколку имате запек

Нутриционистите велат дека луѓето што страдаат од запек, проблемот може да си го олеснат со промена на начинот на исхрана, односно со почесто консумирање на оваа храна:

Мешунки

Овој зеленчук, кој вклучува грашок, леќа и грав, би требало да го вклучите во секојдневната исхрана бидејќи е богат со влакна, протеини, витамини и минерали. Додадете половина шолја мешунки во салатата или во супата.

Овесна каша (цели зрна)

Постои добра причина зошто треба ова жито да го вклучите во исхраната: овесот е извор на растворливи влакна, кои ја омекнуваат столицата и со тоа го олеснуваат нејзиното излегување од цревата. Целите зрна исто така содржат и нерастворливи влакна, кои ќе ја „раздвижат“ целата содржина на цревата кон надвор.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Ова е последниот филм на Чедвик Боузман - Сите се прашуваат дали тој постхумно ќе добие Оскар

Зрнесто овошје

Овие бобинки се сметаат за суперхрана поради изобилството со антиоксиданти, но содржат и други есенцијални хранливи материи. Половина чаша капини или малини содржи околу четири грама влакна. Додајте ги во појадокот и вечерата или јадете ги самостојно.

Совет плус:

Доколку и при промена на начинот на исхрана и употреба на веќе посочената храна се уште имате проблем со редовното празнење на цревата, применувајте го трикот со суви сливи, односно 4-5 суви сливи од претходниот ден ставете ги во чаша со вода, а наредниот ден на празен стомак испијте ја водата и изедете ги сливите. Применувајте го ова се до целосно прочитување. За нормална работа на цревата и редовно празнење многу добар лек е и лененото семе, тоа треба да биде мелено за да биде поделотворно, и се пие по една супена лажица секое утро на празен стомак, растворено во чаша вода или јогурт. Оваа постапка треба да се применува секој ден.

Прочитајте и...  На денешен ден е роден Алфред Нобел: Основачот на најпрестижната награда во светот

 

Поврзани вести

Хорор филмови по вистински случувања: Инспирација за најстрашните филмови низ историјата

Слободен Печат

ФОТО: Некогаш еден од најмоќните луѓе во Холивуд, сега затвореник кој пропаѓа – Прва слика на Бил Козби од затворот

Слободен печат

ФОТО: Девојката на Бен Афлек во прегратки на друг маж – „Не гледај Бен!“

Слободен Печат

ВИДЕО: Скромно – Мајкл Китон тврди дека тој бил најдобриот Бетмен

Слободен печат

Светот е под стрес: Пандемијата на коронавирусот создаде нов егзистенцијален страв

Слободен Печат

Третман за витилиго, сега има лек!

Слободен печат

Остави Коментар