Јувентус ја одреди цената за Кин – Слободен печат
СпортФудбал

Јувентус ја одреди цената за Кин

Тинејџерската сензација во Италија, Моисе Кин ова лето може да си замине од Јувентус .

Младиот италијански репрезентативец Моисе Кин влесна во Серија А во вториот дел од минатата сезона и кога сите очекуваа во наредната да добие поголема мнутажа, Јувентус најавува шокантен пресврт. Новиот тренер на „старата дама“, Маурицио Сари во наредната сезона нема да смета премногу на услугите на младиот Кин.

Во сезоната во која главен акцент ќе биде ставен на освојување на Лигата на шампионите, Сари сака да настапува со искусни и проверени фудбалери, а згора на тоа се очекува до крајот на преодниот рок да пристигне и Маури Икарди од Интер.

Поради желбата да игра што повеќе натпревари, Јувентус одлучи да го стави Моисе Кин на продажба за сума од 30 милиони евра, но има еден услов. Во договорот да стои задолжителна клаузула со која  „старата дама„ за одредена сума на пари да може да го врати назад Кин.

Досега најголем интерес пројавуваше Евертон, но се откажа од намерата по инсистирањето на Јувентус да се вметне клаузулата за враќање. Голем интерес пројавува и Севиља, а од втор план својата шанса ја чека и Барселона.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close