Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

И официјално вечерва Јан Вертонген е промовиран како нов играч на еден од најдобрите клубови во Португалија.

33-годишниот белгиски дефанзивец од следната сезона ќе ги брани боите на Бенфика. Тој потпиша договор кој ќе трае до 2023 година.

Досега настапуваше за составот на Тотенхем, лондонската екипа не му понуди нов договор и после осум години се раздели со Вертонген кој со премиерлигашот беше финалист во Лига купот и Лигата на шампионите.

Во последната сезона од Премиер лигата од 23 натпревари забележа еден погодок во гостинскиот триумф над Вулверхемптон (1:2).

Во својата кариера беше дел уште од Ајакс и РКЦ Валвијк, а со најдобрата белгиска репрезентација на СП 2018 се закити со бронзениот медал.

Прочитајте и...  Ристовска и ЦСКА Москва доминираат во Лигата на шампионите

Прочитај повеќе

Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос за прва „кралска“ радост во „Ла Лига“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Давидовски на победничкиот подиум во Монца

Слободен печат

Тричко расположен пред Косово, ја продолжи гол-серијата во Кипар! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Карамелите“ газат во новата сезона, Челси од 0:3 до 3:3..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ристовска и ЦСКА Москва доминираат во Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Солскјер: Среќа што Мурињо не беше тука да ги измери головите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Се надевам дека „Ролан Гарос“ ќе заврши без последици! (ВИДЕО)

Слободен печат

Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјално: МЗТ Скопје Аеродром останува во АБА2 лигата!

Слободен печат

Ф1: Хамилтон со нова пол позиција во Сочи

Слободен печат

Јунајтед со гол во 100 минута: Судијата свиреше крај, па се предомисли! (ВИДЕО)

Слободен печат