Издадена е наредба за приведување на Чедомир Јовановиќ

Третото основно јавно обвинителство во Белград издаде наредба да се доведе на распит Чедомир Јовановиќ, лидерот на ЛДП.

Причината е што во неколку наврати, и без оправдување, избегнува да дојде во оваа институција со цел да даде изјава.

Според наредбата, полицијата ќе го донесе Јовановиќ на 25 јуни, бидејќи тој е осомничен дека во јули минатата година со рекет ги тепал тренерот и сопственикот на Клиниката за физикална терапија „Физио центар“ и му нанел сериозни повреди.

Поканата за рочиштето ја добив пред два часа, па многу ме интересира кој е изворот на тие информации – изјави за „Блиц“ лидерот на ЛДП, Чедомир Јовановиќ, во врска со веста дека Третото основно јавно обвинителство издаде наредба за негово апсење.

По веста дека ќе биде уапсен Јовановиќ изјави дека се работи за провокација.

– Само еден час откако за прв пат го добив повикот за прв пат, се појави оваа вест. Досега не ги избегнував повиците, но, како што знае целата земја, претходниот пат бев во болница-рече Јовановиќ, кој го достави повикот од судот на редакцијата на „Блиц“.

Тој тврди дека во последно време имало неколку случаи што ги толкува како провокации.

– Бев на деловен состанок кога четири полициски автомобили удрија во моето обезбедување кое е од Министерството за внатрешни работи. Откако еден час го држеа блокиран половина Вождовац, тие рекоа дека се работи за грешка. Откако почнаа да се емитува серијата „Семејство“, имаше неколку провокации. Ова е желба да ме испровоцираат и конфронтираат со Вучиќ кој нема никаква врска со тоа што се случи. Оваа агонија трае со месеци, но сега се засили – наведува Јовановиќ.

Видео на денот