Јавно обвинителство Archives - Слободен печат

Tag : Јавно обвинителство

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јовески: На политичарите и моќниците им стана јасно дека одлуките не се носат во нечии кабинети

Слободен печат
Неопходно е, не заради Брисел, носење нов квалитетен и издржан закон за јавното обвинителство, а не решенија што ќе бидат резултат на дневно – политички...
Вести Македонија

Ивановска: Ветингот мора да биде заснован на закон

Слободен печат
Претседателката на Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) Билјана Ивановска смета дека Јавното обвинителство (ЈО) сè уште работи под притисок, од, како што посочи денеска,...
Хроника

Обвинение за скопјанец кој чувал кокаин и марихуана во својот дом

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот Кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за продолжено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во...
Вести Македонија

Колевски: Во процесот на ветинг може да се вклучат и меѓународни структури

Слободен печат
Претседателот на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски во однос на ветингот смета дека не е проблем само малиот број на обвинители, туку и тоа...
Хроника

Јавен обвинител одлучува за притвор и мерки на претпазливост за лицата уапсени во акцијата во Грчец

Слободен печат
За правилно информирање на јавноста во поглед на постапувањето на Основното јавно обвинителство Скопје по извршените претреси од страна на МВР во Грчец, Арачиново и...
Вести Македонија

Покрената истрага против лице од Арачиново за поседување оружје

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело –...
Вести Македонија

ГИ КУБЕЛА ЗА КОСА И УДИРАЛА ПО ГЛАВА: Со безбедносна камера фатена дадилката која малтретираше деца

Слободен печат.
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело – Запуштање и малтретирање дете...
Вести Скопје

Богдановиќ: Да земам да се самозапалам, за ЈО да го отвори предметот за „Никофон“

Додека општина Центар чека Јавното обвинителство да одлучи во корист на општината и со тоа да го поништи одобрението за градба на катната гаража, инвеститорот...
Вести Македонија

ЈО: Постигната цена од 6.150 денари за метар квадратен, за спорната парцела од договорот со „Никофон”

Слободен печат
Постигнатата и исплатена цена за спорната парцела во Општина Центар со договорот за продажба на државно градежно земјиште помеѓу Министерството за транспорт и врски и...
Хроника

Mакедонски државјанин регрутирал борци за Исламска држава

МИА Агенција
Швајцарското Јавно обвинителство покрена обвиненија против две лица, од кои едниот државјанин на Швајцарија и Северна Македонија, под сомнеж за регрутирање борци во редовите на...