Tag : Јавно обвинителство

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Случајот со Комитите премина во рацете на ОЈО

Лука Андреев
Се очекува кривични пријави да заработат околу 16 членови на навичката група „Комити“ за инцидентот кој се случи викендов во населбата Ѓорче Петров. Сепак, истрагата...
Хроника

Одговорно лице на хотел во Маврово и покрај забраната дозволил присуство на гости

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против едно правно и едно физичко лице за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи согласно член 206...
Хроника

ЈО ги утврдува причините за сообраќајката со смртни последици кај Радовиш

Слободен печат
Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш вчера изврши увид на регионалниот пат Радовиш-планина Плачковица, каде во сообраќајна несреќа едно лице го загуби животот....
Хроника

Две лица од Ласкарци фатени со оружје, Обвинителство отвора истрага против нив

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле по едно...
Вести Македонија

ЈО отвори предмет за статус на Фејсбук објавен од лидер на политичка партија

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје по пристигнато известување од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи отвори предмет за статус на...
Хроника

И пукал во глава на сопругата и излегол од дома додека уште давала знаци на живот

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против жителот на Арачиното, на возраст од 39 години, кој вчера ја...
Вести Македонија

За време на полицискиот час четворица штипјани се возеле со автомобили

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Штип со предлози за издавање казнени налози, од судија поединец во Основниот суд Штип побара на четири лица да им изрече парични...
Вести Македонија

Поведена постапка против 179 лица заради непочитување на здравствените прописи за време на епидемија

МИА Агенција
Основните јавни обвинителствата до овој момент повеле постапки и донеле одлуки за 179 лица кои не постапиле согласно здравствените прописи за време на епидемија, информираат...
Вести Македонија

Муцунски предложи главниот преговарач за евроинтеграциите да биде аполитичен

Слободен печат
Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, а во врска со евроинтеграциите и владеењето правото во вечерашната емисија „Еуро Фокус“ на Телма телевизија, истакна дека ние...
Вести Македонија

Предложени парични казни за петнаесет лица

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Кочани поднесе  предлози за издавање казнени налози против 15 лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време...
MacedonianAlbanian