Изборите на ЕХФ не можат без ракометари на Вардар, Дибиров номиниран за тимот на сезоната

Покрај крилото на Вардар, во изборот на дрим-тимот за сезоната во ЛШ е и сега веќе поранешниот ракометар на Еурпфарм Пелистер, Владислав Остроушко.

Крилото на Вардар заедно со Остроушко се единствените ракометари од двете македонски екипи кои учествуваа во Лигата на шампионите кои се најдоа во поширокиот избор за тимот на сезоната за 2019/20.

rkeurofarmrabotnik

Иако сезоната е прекината,а ЕХФ одлучи да ги укине елиминациските рунди и пред крајот на годината да го организира фајналфор турнирот со учество на најдобрите екипи од групната фаза, од утре ќе започне гласањето за најдобриот тим на сезоната.

Интересно е што Дибиров заедно со ѕвездата на ПСЖ, Микел Хансен се единствените ракометари кои имаат шанса две години по ред да бидат во идеалниот тим на сезоната.

Голмани: Андреас Волф (Виве Киелце), Арпад Штербик (Веспрем), Гонзало Перез де Варгас (Барселона), Никлас Ландин (Кил), Роланд Миклер (ПИК Сегед)

Прочитајте и...  Ф1: Хамилтон со нова пол позиција во Сочи

Лево крило: Уго Декад (Монпелје), Тимур Дибиров (Вардар), Себастијан Бартолд (Алборг), Диого Бранкињо (Порто), Мануел Штрлек (Веспрем).

Лев бек: Владислав Остроушко (Работник), Сандер Сагосен (ПСЖ), Анте Кадуз (Динамо Букурешт), Лукас Нилсон (Кил), Расмус Лауге (Веспрем)

Среден бек: Барис Пухоски (Мотор Запорожје), Петар Ненадиќ (Веспрем), Лука Циндриќ (Барселона),
Микел Хансен (ПСЖ), Домагој Дувњак (Кил)

Пивот: Бенс Банхиди (ПИК Сегед), Хенрик Пекелер (Кил), Артем Каралек (Киелце), Јоханес Гола (Флензбург),
Камил Сипжак (ПСЖ)

Десен бек: Алекс Душебаев (Киелце), Валентин Порт (Монпелје), Амин Банур (Динамо Букурешт), Хорхе Македа (ПИК Сегед), Недим Ремили (ПСЖ)

Десно крило: Никлас Екберг (Кил), Валентин Јонеа (Спортинг), Богдан Радивојевиќ (ПИК Сегед), Драган Гајиќ (Веспрем), Блаж Јанц (Киелце).

Најдобар дефанзивец: Патрик Винцек (Кил), Блаж Благотиншек (Веспрем), Хенрик Мелгард (Алборг), Виран Морос (ПСЖ), Тиаго Петруш (Барселона)

Прочитајте и...  Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Најдобар млад ракометар: Александар Блонц (Елверум), Јосип Шарац (Целје), Алекс Гомез (Барселона), Золтан Шита (Висла Плок), Андре Гомез (Порто).

Најдобар тренер: Чави Пасквал (Барселона), Раул Гонзалез (ПСЖ), Филип Јиха (Кил), Давид Дејвис (Веспрем), Магнус Андерсон (Порто)

Прочитај повеќе

ММА спектакл во Абу Даби, Адесања го нокаутира Коста (ВИДЕО)

Слободен печат

Леброн ги однесе Лејкерси во големото НБА финале, прво по пауза од десет години (ВИДЕО)

Слободен печат

Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос за прва „кралска“ радост во „Ла Лига“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Давидовски на победничкиот подиум во Монца

Слободен печат

Тричко расположен пред Косово, ја продолжи гол-серијата во Кипар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Карамелите“ газат во новата сезона, Челси од 0:3 до 3:3..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ристовска и ЦСКА Москва доминираат во Лигата на шампионите

Слободен печат

Солскјер: Среќа што Мурињо не беше тука да ги измери головите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Се надевам дека „Ролан Гарос“ ќе заврши без последици! (ВИДЕО)

Слободен печат

Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјално: МЗТ Скопје Аеродром останува во АБА2 лигата!

Слободен печат