Италијанците удрија по Португалецот: Роналдо е виновен за лошата атмосфера во соблекувалната на Јувентус

Кристијано Роналдо три години го носеше дресот на Јувентус пред да се пресели во Манчестер јунајтед/ фото: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Торинскиот весник „Тутоспорт“ открива дека Кристијано Роналдо правеше раскол помеѓу фудбалерите на Јувентус додека го носеше „црно-белиот“ дрес.

Според весникот, Роналдо кој во летниот преоден рок беше продаден на Манчестер јунајтед, имал привилегиран статус во Јувентус и тоа им почнало да им пречи на одредени фудбалери.

„Роналдо постојано ги кршеше правилата во соблекувалната и тоа почна да им пречи на останатите фудбалери. Јувентус беше специфичен по тоа, дека сите се исти и нема привилегирани, но тоа не беше случај со Роналдо. Фудбалерите почнаа да чувствуваат дека правилото не важи за сите и тоа можеше да се примети и на самите натпревари“, пишува „Тутоспорт“.

На истата тема зборуваше и еден од најискусните фудбалери на Јувентус, Леонардо Бонучи кој изјави дека играчите почнаа да очекуваат Португалецот со еден потег да ги реши натпреварите.

– Неговото присуство имаше големо влијание на нас. Самиот тренинг со Роналдо ни донесе нешто ново во екипата, но играчите потсвесно почнаа да мислат дека неговото присуство е доволно за да победуваме – изјави Бонучи.

 

Видео на денот