Инзаги и неговиот „италијански Ливерпул“ се врати во Серија А

И официјално клубот се врати во Серија А после триумфот над Јуве Стабија од 1:0 на седум кола пред крајот на сезоната.

Следната натпреварувачка сезона екипата на Беневенто повторно ќе настапува во најсилното италијанско првенство.

И официјално клубот се врати во Серија А после триумфот над Јуве Стабија од 1:0 на седум кола пред крајот на сезоната.

На тој начин Беневенто чиј тренер е поранешната ѕвезда на Милан, Филипо „Пипо“ Инзаги, ја освои титулата во Серија Б.

После две години екипата се враќа во елитата, потсетување во својата прва историска сезона во Серија А завршија на дното на табелата како едни од најлошите во историјата на Топ 5 европските лиги.

На 31 одигран натпревар, Беневенто има само еден пораз, седум нерешени и 23 победи. За првпат уште од сезоната 1997/98, еден клуб од Серија Б на седум кола пред крајот да обезбеди пласман во најсилното друштво.

Прочитајте и...  Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Инзаги веќе размислува за новата сезона во Серија А, се планираат засилувања, според италијанските медиуми можно е да биде ангажиран Лоик Реми, поранешен фудбалер на Челси, на кој му истече договорот со Лион ќе биде вистинско засилување во составот на Инзаги за Серија А.

А исто така се шпекулира дека клубот води разговори уште со Камил Глик и Андре Ширле.

Прочитај повеќе

Најдобрите тенисерки не сакаат да играат на УС Опен

Слободен печат

Навистина им е досадно во карантин, НБА ѕвездите почнаа да се „кодошат“ едни со други

Слободен печат

Гвардиола бара извинување од Мурињо и Клоп

Слободен печат

Ферари ќе го менува Биното

Слободен печат

Адријано мртов пијан се шета низ улиците на Рио (ВИДЕО)

Слободен печат

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат