ИНФОГРАФИК: На Македонија женско и е само името! (ПРВ ДЕЛ)

Македонија и во 21 век е машка држава. Иако во јавноста постојано се зборува за родова рамноправност, на големо се слави 8 март и се потенцираат правата на жените, сепак, понежниот пол и натаму е дискриминиран во сите сфери на општетсвото.

„Слободен печат“ веќе објави неколку написи поврзани со родовата дискриминација, а сега, во серијал од три дела, ќе ви ја претставиме состојбата со застапеноста на жените во политиката и на поважните јавни функции.

Македонија досега немала жена претседател

Од независноста па досега, на оваа функција немало ниту една припадничка на понежниот пол. Сепак, прва кандидатка која учествуваше на изборите во 2009 година беше Мируше Хоџа од ДПА која не влезе во вториот круг. Вториот претставник на понежниот пол е актуелната кандидатка Гордана Силјановска Давкова за која по 5 мај ќе дознаеме дали ќе биде избрана за прва Претседателка на Република Северна Македонија.

Прочитајте и...  Филипче и Шекеринска: Кичево добива модерна болница, кадровскo зајакнување со над 40 здравствени работници

Само една жена седела во премиерската фотелја

Во историјата на независна Македонија на функцијата Претседател на Владата (Премиер), само една дама ја извршуваше оваа должност. Радмила Шекеринска во два наврати седеше на премиерската фотелја, но по еден месец.

Министерки колку да се рече

Во актуелниот состав на Владата на Република Северна Македонија од вкупно 22 министерски места, само четири се резервирани за припадничките на понежниот пол.

 

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат