Tag : еднаквост

Вести Економија

Ден на одговорни бизниси: Да се почитуваат човековите права

МИА Агенција
Бизнисите влијаат на човековите права без разлика каде се и какви се поединостите на нивното работење. Тие имаат одговорност да ги почитуваат човековите права во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Заев: Жените ќе бидат застапени со 50 отсто на изборните листи на СДСМ

Слободен печат
СДСМ стана дел од лидерството на влијателната Прогресивна алијанса. Јас и Радмила бевме избрани во бордот, највисокото тело што ги дава политичките насоки и решава...
Вести Економија

Жените во индустријата бараат поголема еднаквост за економски развој

Војислав Мојсовски
Под мотото „Здружени лидери за унапредување на родовата еднаквост“, во Скопје започна дводневната меѓународна конференција „Жени во индустријата“, на која домашни и странски експерти од...
Вести Ви Препорачуваме Жена Магазин Македонија Слободна ТВ

ИНТЕРВЈУ Теута Арифи: Од домашните работи најмногу сакам да учам со децата (ВИДЕО)

Слободен печат
Теута Арифи, градоначалничката на Тетово, е првата жена на оваа функција која втор пат ја доби довербата на граѓаните на оваа Општина. Арифи во интервју...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Интервју со Антонио Михајлов пред Скопје Прајд: Сè уште нашите учебници содржат дискриминаторски содржини

Слободен печат
Речиси 12 часа не делат од првата Парада на Гордоста во Македонија. Утре претпладне официјално започнува настанот, a за да земете учество во маршот потребно...
Вести Жена Магазин Македонија

ИНФОГРАФИК: На Македонија женско и е само името! (ТРЕТ ДЕЛ)

Слободен печат
Како што објавивме и вчера, денеска следи третиот дел во кој се гледа дека Македонија кубури со жени на јавни функции, односно дека Македонија и во...
Вести Жена Магазин Македонија

ИНФОГРАФИК: На Македонија женско и е само името! (ВТОР ДЕЛ)

Слободен печат
Како што објавивме и вчера, денеска следи вториот дел во кој се гледа дека Македонија кубури со жени на јавни функции, односно дека Македонија и...
Вести Жена Магазин Македонија

ИНФОГРАФИК: На Македонија женско и е само името! (ПРВ ДЕЛ)

Слободен печат
Македонија и во 21 век е машка држава. Иако во јавноста постојано се зборува за родова рамноправност, на големо се слави 8 март и се...