Индискиот сој се шири брзо: Откриен е во 74 земји, а во есен би можел да ги погоди невакцинираните

Фото: EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Таканаречената делта варијанта на ковид е откриена во дури 74 земји, што предизвика стравувања дека ќе стане доминантен вид ширум светот, додека вирусот продолжува да се шири.

Високо заразната варијанта на коронавирусот за прв пат е откриена во Индија и досега, според Светската здравствена организација, тој е пронајден и во Кина, САД и Велика Британија. Се појави и кај нас, а беше откриен и во Хрватска и Австрија.

Во Индија, каде вирусот „експлодираше“ во април и мај и предизвика јавна здравствена криза, делтата (порано позната како двоен мутант) сега е доминантна, исто и во Велика Британија, каде што над 90 проценти од новите случаи се од таа варијанта. Тоа го принуди премиерот Борис Џонсон да ги одложи плановите за повторно отворање на земјата за уште еден месец. Се верува дека делта сортата е околу 60 проценти позаразен од претходната алфа варијанта, која доминираше на островската држава пред него.

Истражување: Индискиот сој е 60% позаразен од британскиот, а поотпорен е на „Фајзер“ и „Астра-Зенека“

„Не можеме да дозволиме да се случи истото во САД“, рече главниот епидемиолог на САД, д-р Ентони Фаучи, на брифингот во вторникот.

Поради брзото ширење на делтата во САД, претседателот Џо Бајден и Фаучи ги повикаа Американците кои сè уште не биле вакцинирани да го сторат тоа.

Загриженост за нова епидемија на есен

Американски здравствени експерти предупредија дека делтата може да стане доминантна во земјата, што предизвика загриженост дека епидемијата ќе влијае на невакцинираните оваа есен.

Случаите предизвикани од делта варијантата се удвојуваат на секои две недели, според поранешниот комесар на американската Администрација за храна и лекови (ФДА) Скот Готлиб и сега најмалку 10 проценти од новите случаи се од оваа сорта, објави „Marketwatch.com“.

– Ова не значи дека ќе имаме нагло зголемување на бројот на инфекции, но значи дека ова ќе надвладее. Мислам дека ова може да поттикне нова епидемија што ќе влезе во есен – додаде тој.

Фото: U.S. National Guard / Zuma Press / Profimedia

Загриженоста за варијантата делта доаѓа во време кога Калифорнија, првата земја во САД што воведе целосен карантин, прогласува „големо отворање“. ЦДЦ проценува дека делта веќе опфаќа 13% од инфекциите во јужните држави како Тексас и Луизијана, повеќе од 17% во североисточните држави како Њујорк и Њу Jерси и повеќе од 25% во некои западни држави – Јута, Монтана, Колорадо и на други места.

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) го идентификуваа вирусот како „загрижувачка варијанта“, за која како што пишува „Хил“  се однесува на видови за кои научниците веруваат дека се позаразни, можат да предизвикаат потешка болест и да ја намалат ефикасноста на вакцините или третманите.

Полесно се шири

Властите посочуваат дека варијантата Б.1.617.2 се чини дека полесно се шири полесно од личност до личност отколку претходните соеви и има „потенцијално намалување на неутрализацијата со серуми после вакцина“, како и „потенцијално намалување на неутрализацијата со некои моноклонални антитела третмани “, објави „Хил“.

Сепак, бројот на новоинфицирани лица генерално опаѓа во САД, каде речиси 145 милиони луѓе се целосно вакцинирани, што е 43,7 проценти од населението, според ЦДЦ. Најмалку 52 проценти од Американците примиле барем една доза на вакцина. Според универзитетот Џон Хопкинс, САД во вторникот го преминале црниот праг од повеќе од 600.000 смртни случаи.

Фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

На глобално ниво, бројот на случаи на инфекција е поголем од 177,8 милиони, додека 3,8 милиони луѓе починале од ковид, според порталот „Worldometers.info“. Соединетите држави сè уште се први во светот според бројот на заразени (34,3 милиони) и мртви (повеќе од 616 000). Индија е втора по бројот на заразени, скоро 30 милиони и трета по бројот на смртни случаи, скоро 382.000, по Бразил, каде скоро половина милион луѓе починаа од ковид, а 17,6 милиони беа заразени. Велика Британија, со 4,58 милиони заразени и скоро 128 000 мртви, води во Европа, додека е седма во светот според бројот на заразени, и петта според бројот на смртни случаи.

Во Кина, каде вирусот за прв пат е откриен кон крајот на 2019 година, според официјалните податоци има повеќе од 91.500 заразени и 4.600 мртви.

Што е делта вирус?

Прво откриен во Индија, а сега се прошири на вкупно 74 земји, вирусот Делта првично беше наречен „двоен мутант“, бидејќи имаше две мутации што го направија поопасен од претходните варијанти. Оригиналниот индиски сој, официјално познат како Б.1.617, првпат беше откриен во земјата во март. Неговиот субваријантен B.1.617.2 е попознат како „двоен мутант“ или делта сој.

Видео на денот