ХУМАН ПОТЕГ: Дончиќ, Пауел и Далас донираа половина милион долари

Сопственикот на Далас маверикс, Марк Кјубан, заедно со играчите Лука Дончиќ и Двајт Пауел, донираа 500.000 долари на персоналот кој се грижи за здравјето на децата за време на пандемијата на коронавирусот. Парите се наменети за две болници, во Паркланд и на Тексасшкиот југозападен универзитет.

– Не можеме доволно да им се заблагодариме на нашите медицински лица на тоа што здравјето на своите пациенти го ставаат пред своите. Благодарност и до Лука и Двајт кои се приклучија на донацијата и што се грижат и дејствуваат за нашата заедница да остане здрава – изјави Кјубан.

Досега дури 10 кошаркари во НБА ллигата се позитивни на коронавирусот, двајца од Јута џез, Руди Гобер и Донован Мичел, Кристијан Вуд од Детроит пистонс, бекот на Бостон, Кевин Дурант и уште тројца играчи на Бруклин, како и двајца неименувани кошаркари од Лос Анџелес Лејкерс.

Прочитајте и...  ЕВН донира 210 илјади евра за справување со кризата

Прочитај повеќе

Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Слободен печат

Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Слободен печат

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат