„Huawei“ ги отвори вратите за медиумите: ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВНАТРЕ!

Кинеската компанија „Huawei“ е еден од гигантите на технолошката индустрија. Таа е најголемиот снабдувач на телекомуникациска опрема во светот, лидер во технологијата на следната генерација на 5G мрежата, а минатата година го надминаа „Apple“ и стана најголемиот продавач на смартфони во светот.

Но, за многумина, особено на Запад, сè уште постои мистерија околу компанијата. А во САД постои и сомневање.

Со години, Вашингтон е загрижен дека кинеската влада може да ја користи опремата на „Huawei“ за да ги шпионира другите земји. Владата на САД вели дека „Huawei“ може да претставува закана за националната безбедност, бидејќи не може да и кажат „не“ на кинеската влада.

„Huawei“ ги отфрли такви обвинувања, велејќи дека таа ќе ги одбие барањата на кинеската влада за пристап до технологијата што ја продава на телекомуникациските оператори.

Прочитајте и...  Најмалку 17 лица се во домашна изолација поради контакт со заразената жена од Дебар

Но, минатата недела администрацијата на Трамп ја стави компанијата на „црната листа“, ставајќи ја на листата на странски фирми што не добиле компоненти од американските извозници без дозвола.

Во обид да ги отфрли некои од мистериите што ја опкружуваат, „Huawei“ неодамна ги отвори своите капацитети за меѓународни медиуми.

За повеќе информации, како и фотографиите внатре во компанијата „Huawei“ погледнете го прилогот кој го објави „CNN“.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат