„Huawei“ ги отвори вратите за медиумите: ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВНАТРЕ!- Слободен печат
ВестиЕкономија

„Huawei“ ги отвори вратите за медиумите: ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВНАТРЕ!

Но, за многумина, особено на Запад, сè уште постои мистерија околу компанијата. А во САД постои и сомневање.

Кинеската компанија „Huawei“ е еден од гигантите на технолошката индустрија. Таа е најголемиот снабдувач на телекомуникациска опрема во светот, лидер во технологијата на следната генерација на 5G мрежата, а минатата година го надминаа „Apple“ и стана најголемиот продавач на смартфони во светот.

Но, за многумина, особено на Запад, сè уште постои мистерија околу компанијата. А во САД постои и сомневање.

Со години, Вашингтон е загрижен дека кинеската влада може да ја користи опремата на „Huawei“ за да ги шпионира другите земји. Владата на САД вели дека „Huawei“ може да претставува закана за националната безбедност, бидејќи не може да и кажат „не“ на кинеската влада.

„Huawei“ ги отфрли такви обвинувања, велејќи дека таа ќе ги одбие барањата на кинеската влада за пристап до технологијата што ја продава на телекомуникациските оператори.

Но, минатата недела администрацијата на Трамп ја стави компанијата на „црната листа“, ставајќи ја на листата на странски фирми што не добиле компоненти од американските извозници без дозвола.

Во обид да ги отфрли некои од мистериите што ја опкружуваат, „Huawei“ неодамна ги отвори своите капацитети за меѓународни медиуми.

За повеќе информации, како и фотографиите внатре во компанијата „Huawei“ погледнете го прилогот кој го објави „CNN“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close