Хоти за скандалот од над 2 милиони евра: Измамниците ќе излезат на површина како стаорци кога ќе останат без вода

Премиерот на Косово, Авдула Хоти, денес за време на прес-конференција се изјасни за скандалот со кражбата на 2 милиони и 77 илјади евра од Државната каса.

Тој со кус одговор ја уверува јавноста дека измамниците и злосторниците немаат место во институциите.

Министерката Бајрами е одговорна да се осигури дека органите за спроведување на законот ја вршат својата работа. Измамниците и злоупотребувачите во јавниот систем и во институциите немаат место, тие наскоро ќе излезат на површина како стаорци кога ќе останат без вода.“ рече Хоти.

Во меѓувреме Основното обвинителство во Приштина побара притвор за лицето, кое е осомничено дека овозможило „испарување“ на над 2 милиони евра од Државната каса.

Акција „метла“ во Приштина, Хоти отпушти директори на косовската полиција, царина и даночна управа

 

Прочитајте и...  Eвропратениците предупредуваат на влошување на основните права во ЕУ

Поврзани вести

Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Слободен печат

Мицкоски најави: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлог за доверба на Владата во Собранието

Слободен печат

Меркел: Граѓаните да бидат трпеливи, се гледа светлината на крајот на тунелот

Слободен печат

Експерт на СЗО: Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата е реален повторно

Слободен печат

ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Слободен печат

Племињата креваат глас: Вратете ни ја земјата!

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian