Tag : хоти

Вести Регион

Ѓуриќ: Хоти не може да побегне од создавање на Заедница на српски општини

Слободен печат
Директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, денеска изјави дека косовскиот премиер Авдулах Хоти не може да избега од создавање на...
Вести Регион

Косовската Влада основа Канцеларија за Прешевската Долина

МИА Агенција
 Владата на Косово денеска одлучи да основа Канцеларија за поддршка на жителите на Прешевската Долина, област во јужна Србија населена со мнозинско албанско население, јави...
Вести Регион

Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Слободен печат
Премиерот на Косово, Авдулах Хоти денеска изјави дека ставот на неговата влада е дека постапките на Специјалниот суд произлегуваат од нивните уставни и законски надлежности,...
Вести Регион

Хоти: Заедничката седница на владите на Косово и Албанија е одложена за 2 октомври

Слободен печат
Заедничката седница на владите на Република Косово и Република Албанија, која требаше да се одржи во албанскиот град Скадар в петок, 25 септември, е одложена...
Вести Регион

Тачи бара од косовското Собрание да му забрани на Хоти да преговара за Заедницата на српски општини

МИА Агенција
Косовскиот претседател Хашим Тачи побара од републичкото Собрание итно да усвои резолуција со која ќе му се забрани на премиерот Авдулах Хоти да преговара за...
Вести Регион Слајдер

Трамп: Вучиќ и Хоти ги направија Балканот и светот побезбедни

Слободен печат
Претседателот на САД, Доналд Трамп оцени дека договорот за економска нормализација потпишан од српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти ќе ги направи...
Вести Регион

Хоти: Косово излезе од изолација без да потроши милиони на лобирање

МИА Агенција
Косовскиот премиер Авдулах Хоти вели дека неговата држава веќе не е изолирана и се враќа на патот на евроатлантските интеграции, и покрај тоа што, како...
Вести Регион

Самоопределување: Хоти ја поништи границата меѓу Косово и Србија со договорот во Вашингтон

Слободен печат
Шефот на пратеничката група на косовската опозициска партија Движење самоопределување (ВВ), Реџеп Селими изјави дека со потпишувањето на последниот договор со Србија во Вашингтон, премиерот...
Вести Регион Слајдер

Хоти: Косово ќе отвори амбасада во Ерусалим и покрај противењето на ЕУ

Слободен печат
Косовскиот премиер Авдулах Хоти изјави денеска дека официјална Приштина ќе отвори амбасада во Ерусалим, согласно договорот со американскиот претседател Доналд Трамп и покрај противењето на...
Вести Регион

Вучиќ за состанокот со Хоти во Брисел: Следат најважните и најтешките прашања

Слободен печат
По Вашингтон, српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти денеска во Брисел одржаа нова средба за нормализирање на односите меѓу двете држави под...