4 C
Скопје

Херта подготви две трансфер бомби во зимскиот преоден рок

Тимот од Берлин сака да се замеша во борбата за трофеите и нема да жали пари остварување на таа цел.

Херта Берлин е сериозна во намерите да го потресе фудбалскиот пазар и сака да ангажира две екстра засилувања, пишува „Кикер“. Станува збор за капитенот на Аталанта, Папу Гомез и на играчот на ПСЖ, Јулијан Дракслер.

Папу Гомез е во војна со тренерот Џанпјеро Гасперини и од средината на декември, тој нема одиграно ниту еден натпревар.
Проблем за евентуланиот трансфер за Папу Гомез е интересот на екипи како Милан, Интер, ПСЖ, Арсенал кои исто така не планираат да штедат на неговиот ангажман.

Далеку поизвесно е дека Дракслер до крајот на зимскиот преоден рок ќе се согласи да се врати во Бундеслигата и потпише за Херта бидејќи не се наоѓа во плановите и на новиот тренер на ПСЖ, Маурицио Покетино.

Прочитајте и...  Позната иднината на Клоп во Ливерпул, има договор до 2024 година, но...

Колку се сериозни овие најави од Херта доволно говори податокот дека сопственикот на клубот, Ларс Виндхорст во последните два преодни рока потроши оклу 150 милиони евра за засилувања. Беа досенени звучни засилувања како Лука Тусар и Кшиштод Пјонтек и фантастични играчи од Бундеслигата, Џон Кордоба и Матеус Куња.

Херта сезонава игра послабо од очекувањата и екипата по 17. кола во Бундеслигата се наоаѓа на 14. место на табелата со само 17 бодови.

Поврзани вести

Соборен 27 години стар светски рекорд во сала

Слободен печат

ВИДЕО: Фановите на Интер со огномет и порака на кирилица го пречекаа Дејан Станковиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Сити и Реал поблиску до четвртфиналето во ЛШ

Слободен печат

ВИДЕО: Абрамович има нова играчка вредна 500 милиони евра

Слободен печат

ВИДЕО: Кога Меси игра, Барселона победува

Слободен печат

ВИДЕО: Лига на Европа: Покер на Тотенхем против Волфсбергер

Слободен печат

Остави Коментар