Хаосот во Њу Орлеанс продолжува, луѓето не можат да се јават на 911

Њу Орлеанс погоден од ураганот Ида/ Фото: EPA/SKIP BOLEN

Ида го погоди Њу Орлеанс во време кога се бори со нов бран на Ковид-19 што го погоди здравствениот систем. Околу 2.450 луѓе се хоспитализирани низ целата држава, а многу од нив се на интензивна нега.

Прекинот на електричната енергија во болницата Тибодакс во округот Лафорш, југозападно од Њу Орлеанс, ги принуди здравствените работници рачно да им помагаат на пациентите со апарати за дишење додека не се преместат на вториот кат, потврди Министерството за здравство на САД.

Дванаесет часа по контактот со копното, Ида ослабна во ураган од категорија 1, а ветровите забавија до 135 километри на час. Дотогаш, Ида уништуваше, а голем дел од крајбрежната област е под вода.

Според Си -Ен -Ен, жителите на Њу Орлеанс имаат проблеми да повикаат помош на 911.

“Сервисот 911 во Њу Орлеанс има технички потешкотии. Ако ви треба помош, одете во најблиската противпожарна станица или побарајте го најблискиот полицаец. Ќе ве известиме кога ќе го решиме проблемот”, објави Си -Ен -Ен.

Видео на денот