Tag : њу орлеанс

Магазин

Американски џез музичар ја загуби битката со коронавирусот

Слободен печат
Џез легендата од Њу Орлеанс, Елис Морсалис, почина пред два дена, откако музичарот ја загуби битката со коронавирусот, пренесуваат американските медиуми. Славниот музичар почина на...
Вести Свет Слајдер

Зошто во Њу Орлеанс од коронавирус умираат двојно повеќе жители од Њујорк?

Слободен печат
Коронавирусот во Њу Орлеанс во однос на бројот на жители е многу посмртоносен отколку во остатокот на САД, а докторите велат дека причината е прекумерната...
Вести Свет

Трамп: Судот во Њу Орлеанс даде зелено светло за изградба на најважните делови од ѕидот со Мексико

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја поздрави одлуката на Апелцискиот суд од Њу Орлеанс со која дозволува употреба на 3,6-те милијарди долари од буџетот на...
Вести Свет

ЊУ ОРЛЕАНС ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Хакери ги компромитираа општинските компјутерски системи

Слободен печат
Властите во Њу Орлеанс, сојузна држава Луизијана, синоќа воведија вонредна состојба во градот откако општинските компјутерски системи беа компромитирани од кибер напади. Преземените мерки вклучуваат...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Во вооружен инцидент во Њу Орлеанс повредени 11 луѓе, напаѓачот се уште е во бегство

Слободен печат
Непознато лице синоќа отворило оган во улицата Канал во познатиот Француски кварт во Њу Орлеанс, при што се повредени 11 луѓе. По инцидентот десет луѓе...
Вести Свет

ПАНИКА ПОРАДИ УРАГАНОТ БЕРИ ВО САД: Прогласена вонредна состојба во Њу Орлеанс

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба додека тропската бура Бери се приближува кон Њу Орлеанс, кој е веќе поплавен. „Бурата вечер или в сабота...
Вести Свет

ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ЊУ ОРЛЕАНС: Поплавени улици, парализиран сообраќај, најавени нови врнежи

МИА агенција
Тропска бура со поројни дождови предизвика поплави на голем број улици, при што е парализиран сообраќајот во Њу Орлеанс, а метереолозите најавуваат нови врнежи. Градоначалничката...