Хамилтон рутински до пол позиција во Белгија

Возачот на Мерцедес ја освои пол позицијата пред седмата трката оваа сезона во Формула 1 за Големата награда на Белгија. Луис Хамилтон во Спа дојде до петтата најдобра стартна позиција оваа година, а вкупно 93 во неговата кариера.

Шесткратниот светски шампион во борбата за првото место за пола секунда беше побрз од својот тимски колега, Валтери Ботас, а на третата позиција ќе се најде Макс Ферстапен во болидот на Ред Бул.

Четвртопласиран е Даниел Рикардо, зад него ќе стартува Александер Албон, а од шестото место Естебан Окон. Од седмата до 10 позиција се членовите на Мекларен и Рејсинг поинт, Карлос Саинц, Серхио Перез, Ленс Строл и Ландо Норис.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Еврогол на третолигашкиот натпревар Љуботен-Зајас!

Минатогодишниот победник на трката, Шарл Леклер со Ферари ќе започне дури од 13 место, пред тимскиот колега Себастијан Фетел, уште едни лоши квалификации за црвениот болид.

Главната трка е в недела од 15.10 часот. Моментно во генералниот пласман кај возачите води Хамилтон со 132 поени, пред Ферстапен (95), Ботас (89), Леклер (45)…

Поврзани вести

Момент за историја: Фрапар ќе биде првата жена која ќе суди меч во ЛШ!

Слободен печат

Хрватите и Босанците ја остварија целта, Србија со важна победа кон ЕП

Слободен печат

Во Талин останаа четворица македонски кошаркари позитивни на ковид-19!

Слободен печат

Воглавно желбите се Кил, ПСЖ, Барса, но овој Данец сака да игра за Вардар!?

Слободен печат

Малерозниот Азар: Платен 115 милиони евра, а паузираше над 270 дена!

Слободен печат

Да бидеме хумани, заедно да му помогнеме на фудбалерот Ѓорѓе Џонов!

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian