Град Скопје со (не)грижата ја исуши донацијата од 25.000 евра – ПРИЧИНАТА БАНАЛНА

Во 2017 година во центарот на Скопје, беше поставена „City Tree“ инсталацијата, што претставува биолошки филтер на воздухот. Денес, две години подоцна, еко дрвото изгледа очајно – запуштено и исушено. Всушност, дрвото беше поставено пролетта, а не го преживеа ни првото лето.

Зелениот билборд „City Tree“ е иновативна вертикална структура од мовови, која има ист ефект како 275 дрва и го компензира загадувањето од 417 автомобили на годишно ниво, па е зачудувачки зошто надлежните не се грижат за него, со оглед на фактот дека Скопје многу често е меѓу најзагадените градови во светот. Надлежен за одржување на билбордот е Град Скопје, преку своето јавно претпријатие „Паркови и зеленило“.

– Поради посебните услови кои се потребни за опстојување на инсталацијата од мовови, односно системот и самите вентили во системот, во периодот од јуни-август 2017 година, поради начинот на кој е осмислена самата инсталација да се дополнува со вода преку цистерна еднаш неделно, во периодот кога единствената цистерна со која располага ЈП „Паркови и зеленило“, беше во дефект и во комбинација со топлотниот бран кој беше во тој период за помалку од еден месец, растенијата – мововите се исушија – изјавија од Град Скопје.

Прочитајте и...  Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Од таму дополнуваат дека растенијата во самата инсталација, не се заменети од септември 2017 година.

Првите две инсталации на „City Tree“ се обезбедени со поддршка од Германската Амбасада во Македонија и донации од македонски и странски компании и вредат 25.000 евра.

Прочитај повеќе

Разговор со д-р Андонов: Белите мантили спасуваат животи и со дарување крв

Брнабиќ: Србија нема да ја затвори границата за црногорските граѓани

Слободен печат

Полуподморница – нова туристичка атракција во Охрид

Слободен печат

Анализа: Секторот за забава ќе изгуби 160 милијарди долари поради кризата од пандемијата

Слободен печат

Сите се за компромис, никој не попушта!

Мас: Европа треба да е помалку зависна во здравствениот и енергетски сектор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нетанјаху: Израел ќе го прошири својот суверенитет над делови од окупираниот Западен Брег

Слободен печат

По десетнеделен карантин, Бајден за првпат излезе од дома

Слободен печат

Деновиве ќе се носат уредби за третиот сет мерки

Слободен печат

ЗОО Скопје од денес отворена за посетители, но со нов протокол на движење

Миа Агенција

Истекува третата вонредна состојба, партиите се уште без консензус за датумот за избори

Слободен печат

Во Велика Британија од 15 јуни се отвораат објектите за трговија на мало

Слободен печат