Tag : воздух

Вести Ви Препорачуваме Македонија

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ И ПРЕКУ ВОЗДУХ: Еве што значи тоа и како треба да се заштитите

Мими Шушлеска Петкова
Светската здравствена организација пред два дена излезе со мислење дека новиот коронавирус може да се шири и преку воздух, нешто за што претходно предупредуваа научниците...
Вести Ви Препорачуваме Свет

СЗО: Признаваме, се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот

Слободен печат
СЗО призна дека се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот, откако 239 меѓународни научници укажале на таква можност. „Признаваме дека се појавуваат докази...
Вести Избори 2020 Слајдер

Морачанин: Еден од заедничките столбови на ДОМ и СДСМ е екологијата (ВИДЕО)

Слободен печат
Уште на почетокот од годината во разговорите со СДСМ зборевме за програмските приоритети на ДОМ и околу тоа имавме разбирање и како еден од заедничките...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Научниците открија каде се наоѓа најчистиот воздух во светот: Патот до него не е воопшто лесен!

Слободен Печат
Научници од американскиот Универзитет Колорадо сметаат дека пронашле каде е најчистиот воздух на светот. Не се наоѓа блиску било кои подрачје населено од луѓе, што...
Вести Македонија

Најголемо намалување на емисиите на јаглерод диоксид по Втората светска војна

Слободен печат
Емисијата на јаглерод диоксид во текот на оваа година ќе се намали за околу 2,6 милијарди тони, што претставува шест пати поголем пад отколку по...
Вести Свет Слајдер

Американски научници: Сонцето и топлото време драстично ја намалуваат експанзијата на коронавирусот

Слободен печат
Брифинг за прелиминарните резултати на една студија на американскиот Департмент за домашна сигурност (Department for Homeland Security – DHS), овозможен за официјална употреба само за...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Загаденоста го зголемува ризикот од коронавирус: Чистиот воздух би можел да спаси животи

Слободен печат
Најновото истражување спроведено од училиште во склоп на универзитетот Харвард од Бостон покажува дека загадувањето на воздухот е поврзано со поголемата стапка на смртност на...
Вести Скопје

УСЈЕ: Емисиите од работата на Цементарница се под граничните вредности

Слободен печат
Емисиите од работата на Цементарница УСЈЕ постојано се под граничните вредности определени со Закон. Од 2007 година, емисиите на Цементарница УСЈЕ се мониторираат 24 часа,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Најново истражување за КОВИД-19: Научници пронајдоа траги од вирусот онаму каде што очекуваа

Слободен печат
Научниците од Универзитетот за медицина во Небраска во неделата произлегле со инфорфмации од неодамнешна студија од универзитетот, која опшишува патерни на трансмисија на Ковид-19. Студијата...
Забава Магазин

Најдобрите билки кои го прочистуваат воздухот во нашиот дом и го подобруваат дишењето, проверени и од НАСА

Слободен печат
Хемикалиите кои ги употребуваме најчесто во последно време можат да придонесат дури до 90 отсто за загадување на воздухот во домот. А, тоа не е...