Ѓорѓев останува во Грасхоперс до 2022 година

Македонскиот репрезентативец, Никола Ѓорѓев, останува верен на Грахоперс.

Ѓорѓев и швајцарскиот второлигаш се обврзаа да ја продолжат соработката на дополнителни две години.

– Задоволни сме што го продолживме договорот со Никола Ѓорѓев. И покрај неговата младост, тој има големо искуство и е важен дел од офанзивата на Грасхоперс. Оваа сезона постигна осум гола на 20 натпревари“, изјави извршниот директор на клубот, Фреди Бикел.

Ѓорѓев потекнува од младинските школи на славниот швајцарски клуб од минатото. Дебито во сениорскиот тим го имаше во 2017 година, како 17-годишен играч. Од тогаш настапи во 66 меча за Грасхоперс, во кои постигна девет гола и забележа шест асистенции.

Прочитајте и...  Мбапе го состави најдобриот тим на сите времиња и ги воодушеви читателите на „Марка“

Ѓорѓев досега двапати беше позајмуван од Грасхоперс. Есенскиот дел во сезоната 2017/18 ја мина во Твенте, а пролетниот во екипата на Арау. За младата репрезентација на Македонија одигра 12 натпревари на кои постигна два гола, а за „А” тимот одигра пет натпревари, но сè уште го чека првенецот.

Прочитај повеќе

Прв фудбалски клуб кој банкротираше поради коронавирусот!

Слободен печат

Лазаров: Седумката ја носам поради Кукоч, а Вардар му е потребен на македонскиот народ!

Слободен печат

МЗТ со предлог до АБА доколку предвреме заврши првенството

Слободен печат

Храбар или луд потег: Ванда Нара децата од Париз ги однесе во жариштетот на коронавирусот-Ломбардија

Слободен печат

Бензема за споредбите со Жиру: Не може да споредувате Формула 1 со картинг

Слободен печат

ОФИЦИЈАЛНО: Олимписките игри во Токио ќе стартуваат на 23 јули 2021 година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездите на Барселона попуштија, се согласија на намалување на платите од 70 проценти

Слободен печат

Секси новинарки во карантин (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо го навлече бесот на јавноста: Без заштита ги шеташе децата (ФОТО)

Слободен печат

Коронавирусот ги топи парите во спортот

Слободен печат

Коронавирусот одзеде живот на европски шампион во бокс

Слободен печат

Поранешна НБА ѕвезда на Њујорк му донира 10 милиони заштитни маски

Слободен печат