Голманот на Евертон без казна за повредата на Ван Дајк!

Голманот на Евертон, Џордан Пикфорд, нема да биде казнет за остриот старт над фудбалерот на Ливерпул, Вирџил ван Дајк, соопшти денеска Фудбалската асоцијација на Англија (ФА).

Холанѓанскиот дефанзивец мораше предвреме да го напушти теренот во дербито на Мерсисајд, кое заврши 2:2.

ФА утврди дека судијата го виде инцидентот за време на натпреварот од Премиер лигата и дека воедно бил консултиран и ВАР.

Иако ФА има моќ да интервенира дури и кога е ваква ситуацијата, тоа право го користи само во исклучително ретки околности.

После медицинските прегледи, утврдено е дека Ван Дајк ги скинал предните вкрстени лигаменти на коленото, ќе мора да се оперира и барем според првите најави ќе паузира околу шест месеци.

Ливерпул со многу желби: Кој ќе го замени повредениот Ван Дајк?

Прочитајте и...  Срамно: Го отвориле ковчегот за да се сликаат со телото на Марадона

Поврзани вести

Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Слободен печат

Евролига: Барселона шокирана од Асвел

Слободен печат

Највисоката зграда на светот осветлена со ликот на Марадона

Слободен печат

Манчестер јунајтед на мета на хакерите, бараат милиони за да не објават вредни документи

Слободен печат

Фудбалерите ќе ја спасат Барселона од банкрот, се согласија на намалување на платите

Слободен печат

Ракометарите на Вардар не патуваат во Париз, ќе се бара трет термин за дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian