Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Поранешниот четврти тенисер на светот, Грег Рудедски истакна дека Рафаел Надал нема да биде шампион „Ролан Гарос“ оваа сезона.

Тој истакнува дека Шпанецот би можел да биде дури трет фаворит за освојување на титулата на турнирот во Париз.

Потсетување дека „кралот на земјата“ во последните 15 години вкупно 12 пати беше шампион на овој грен слем. Но, според Руседски годинава ќе биде прекината доминацијата на Рафа.

Промената на терминот на „Ролан Гарос“, како и суспензијата на тениската сезона за многумина се менуваат работите. На Рафа повеќе му одговара кога се игра побрзо, топчето повеќе да отскокнува. Пред некоја година со Новак Ѓоковиќ играше до доцна и условите станаа поразлични, се играше побавно што не му одговараше, а одлично се снаоѓаше неговиот ривал.

Прочитајте и...  Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

Мислам дека оваа сезона Ѓоковиќ е во предност. А тука е и Доминик Тим кој претендира да биде новиот „крал“ на таа подлога. Додека на Надал ќе му биде потешко оваа година во Париз. Но,  тој е човекот со 12 титули од турнирот и не смее да се „отпише“ – рече Руседски.

Според најавите „Ролан Гарос“ ќе се одржи во периодот од 27 септември до 11 октомври 2020 година.

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат