Ѓоковиќ конечно откри зошто не јаде месо - Слободен печат

Ѓоковиќ конечно откри зошто не јаде месо

Српскиот тенисер изјави дека трпеше критики поради новиот начин на исхрана и дека многу се сомневаа во него дури и најблиските луѓе

Новак Ѓоковиќ по победата над Јошихито Нишиока обезбеди пласман во четвртото коло каде го очекува Аргентинецот Шварцман. Тој е задоволен бидејќи сервисот одлично го служеше, а на прес конференцијата по победата зборуваше и за својот начин на исхрана и на живот.

Ѓоковиќ пред новинарите открива зашто во последните четири години на вегетаријанска исхрана, а исто така откри дека неговите најблиски се сомневаа дека со таква исхрана ќе успее да игра на највисоко ниво.

– Среќен сум што сум на оваа исхрана и што можам да игра на ова ниво во последните четири и пол години. На почетокот имаше многу критики, луѓето околу мене не веруваа дека можам да го направам тоа, се сомневаа, но поминав низ неколку фази за да се привикнам на новиот стил на живот.

Прочитајте и...  „Адидас“ ја претстави топката со која ќе се игра финалето во ЛШ! (ФОТО)

Тоа не е само диета, има и етички причини поради кои се одлучив на овој чекор. Пред се поради животните, колењето на животните но и тоа што им се случува на фармите. Ова е нешто на што сум посебно горд и се надевам дека ќе инспирирам и останати спортисти да се префрлат на овој вид на исхрана (вегетаријанска) и да знаат дека можат добро да се опорават, да имаат мускули и сила. Јас не сум кревач на тегови, но имам идеален баланс на брзина, сила и моќ. Мислам дека ништо не ми недостасува и ќе продолжам да уживам во ова – изјави Ѓоковиќ.

Прочитај повеќе

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Остави Коментар

5 − четири =

Прочитај повеќе

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат

СЕКОЈА ЧЕСТ: Ѓоковиќ пред зграда во Белград игра тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса ја активира клаузулата на напаѓачот на Леганес!? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Лечиќ: Кошаркарите нека го израдуваат народот со победа над Естонците!

Слободен печат