Го прашале Ајнштајн како e да се биде најпаметен човек на светот, a тој одговорил: Нe знам, прашајте го Никола Тесла

Алберт Ајнштајн, еден од најзначајните научници на 20 век, за време на неговиот живот не се сметал за најпаметниот човек на светот. Добитникот на Нобеловата награда сметал дека Никола Тесла е поинтелигентен од него.

Кога новинарите го прашале Ајнштајн како е да се биде најпаметниот човек на светот, тој одговорил: „Не знам, прашајте го Никола Тесла.“.

Двајцата светски научници не се согласувале околу прифатената теорија за релативност. Тесла, наводно, му испратил писмо на Ајнштајн со следниов текст: „Благодарен сум ти тебе и на другите затоа што преку вашите погрешни теории ги водите луѓето далеку од опасната рута што јас ја следам“.

Фото: Профимедиа

Тесла остро се противел на оваа теорија и велел дека е целосно бесмислена.

Прочитајте и...  Ставена на аукција слика од Ботичели која се проценува на 80 милиони долари: Постојат само 12 портрети направени од овој сликар! (ФОТО)

„Таа теорија ги собра сите грешки и невистини. Ги обвитка во прекрасен математички плик што го фасцинира и го привлекува набљудувачот. На таков начин што набљудувачите стануваат сосема слепи на она што е погрешно во теоријата. Теоријата за релативност е како просјак завиткан во пурпурна кралска наметка, затоа неинформираните го сметаат за крунисана глава“, рекол Тесла и заклучил дека ниту една претпоставка од теоријата на релативноста не е докажана.

Прочитај повеќе

По неа лудува целиот свет: Една од најубавите девојки во светот ужива на плажите во Малибу! (ФОТО)

Васко Спасоски

Еднаш дива, засекогаш дива – Безвременската елеганција и минималистичкиот стил на Моника Белучи како модна лекција за сите! (ФОТО)

Слободен печат

Погледнете што се случува со вашето тело кога ќе престанете да внесувате пробиотици!

Слободен Печат

Шерон Стоун: Роберт Де Ниро најдобро се бакнува! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ставена на аукција слика од Ботичели која се проценува на 80 милиони долари: Постојат само 12 портрети направени од овој сликар! (ФОТО)

Слободен Печат

Сексуалната желба можете да ја повратите и со помош на чај

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

13 филмови кои секоја жена мора да ги погледне пред 40-та (ВИДЕО)

Слободен печат

Како Џон Ленон заврши во кревет со Дејвид Боуви? Првпат да видам како е, а вторпат да бидам сигурен дека не ми се допаѓа

Слободен Печат

Листа со холивудски ѕвезди кои излажале за да добијат улога: Клуни и Крег најмногу се посрамотиле!

Слободен печат

Фотограф ги претвара трудниците во принцези од Дизни! (ФОТО)

Слободен Печат

Коки му напиша писмо на Дуле: Сите прашуваат за тебе, не те заборавиле!

Слободен печат

Џесика Симпсон ослабе 45 килограми, па му се закани на сопругот дека ќе го напушти!

Слободен Печат