Го прашале Ајнштајн како e да се биде најпаметен човек на светот, a тој одговорил: Нe знам, прашајте го Никола Тесла

Алберт Ајнштајн, еден од најзначајните научници на 20 век, за време на неговиот живот не се сметал за најпаметниот човек на светот. Добитникот на Нобеловата награда сметал дека Никола Тесла е поинтелигентен од него.

Кога новинарите го прашале Ајнштајн како е да се биде најпаметниот човек на светот, тој одговорил: „Не знам, прашајте го Никола Тесла.“.

Двајцата светски научници не се согласувале околу прифатената теорија за релативност. Тесла, наводно, му испратил писмо на Ајнштајн со следниов текст: „Благодарен сум ти тебе и на другите затоа што преку вашите погрешни теории ги водите луѓето далеку од опасната рута што јас ја следам“.

Фото: Профимедиа

Тесла остро се противел на оваа теорија и велел дека е целосно бесмислена.

Прочитајте и...  Манекенката Накова гордо ги покажа облините во Охрид! (ФОТО)

„Таа теорија ги собра сите грешки и невистини. Ги обвитка во прекрасен математички плик што го фасцинира и го привлекува набљудувачот. На таков начин што набљудувачите стануваат сосема слепи на она што е погрешно во теоријата. Теоријата за релативност е како просјак завиткан во пурпурна кралска наметка, затоа неинформираните го сметаат за крунисана глава“, рекол Тесла и заклучил дека ниту една претпоставка од теоријата на релативноста не е докажана.

Прочитај повеќе

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски

Последната објава на Инстаграм на сопругата на Џон Траволта носи солзи на очите, нејзината смрт ги шокираше сите (ФОТО)

Слободен печат